SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rizeli’nin Tutkusu Tespih!

Rize’nin tutkusu olan tespih hakkında tüm bildiklerinizi unutun. Çünkü flash53.com’un bu röportajı tespihin aslında şifa dağıttığını sizlere anlatacak.

Rizeli’nin Tutkusu Tespih!
Bu haber 22 Mart 2016 - 18:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize’nin Kuyumcular Sokağı olarak bilinen Manifaturacılar Cadddesi Rizelilerin yanı sıra Rize’ye gelen her turistin de ilgi odağı. Rize’de Tespih deyince ilk akla gelen yerde yine aynı şekilde Kuyumcular Sokağı. Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın ismini ‘Tarihi Rize Çarşısı’ olarak değiştirdiği sokakta sadece kuyumcular değil bir çok alışveriş olanağı da var.

Sokağın eski esnaflarından ve Seval Kuyumculuk ile yaptığımız röportajda Tespihin bir sanat olduğunu konuşunca tespih hakkında bildiklerimi unutup yeni şeyler öğrendik.

İşte Flash53 olarak yaptığımız sohbet hakkında siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istediklerimiz;

Yaptığımız röportajda esnaf Yasin Yılmaz Rize’de gençliğin tespih meraklısı olduğunu dile getirdi. Tespihin Türkler’in İslamiyet ile tanıştığı günden bugüne Türk tarihi için değerli bir unsur olduğunu da sözlerine ekleyen Yılmaz “İlk etapta tespihin Müslümanlar açısından bakıldığında bir gayesi var, Tespih, Rabbimizi zikretmemiz için bir vasıtamız, aracımız, bununla Rabbimizi zikrediyoruz. Daha önceleri çakıl taşı biriktirilirmiş. Bu çakıl taşları günümüze kadar bu şekilde geldi. Taşlar işlene işlene tespih adını aldı. Tespih Müslümanların vazgeçilmezi. İş tespih olunca da çeşitlenmiş, burada sağlık faktörü işin içine girmiş mesela Osmanlı’dan gelen kuka tespihi diyoruz, eskiden Osmanlı’da kuka tespihi kullanmak bütün doktorlara şart koşulmuş. Bunun sebebi ise kukanın özelliği olan mikrobu kırması ve dezenfekte etmesi. Osmanlı sadece tespih çekmek için çekmiyor, öyle insanlar ki birçok işi bir arada yapıyor” dedi.

yasin yılmaz rize 1OSMANLI’DA TESPİH DEMEK KEFEN PARASI DEMEKTİ!

Tespihin Osmanlı Hocalarında kefen parası haline getirildiğini anlatan Yılmaz “Osmanlı’da hocaefendiler doksan dokuzluk çok kıymetli bir tespihi yanlarında taşırlar “Eğer vefat edersem bu tespihi satın benim kefenimi her şeyimi bu tespih karşılar” derlermiş. Tespih deyip geçmemek lazım bunun da birçok amacı var” dedi.

DERTLERE DEVA KEHRİBAR!

Tespihlerin özelliklerine değinen Yılmaz “ Kehribar, şu anda soyu tükenmiş bir çam ağacının reçinesinin toprağın altında milyonlarca oluşan fosilinin işlenmesiyle elde ediliyor. Şuanda fiyatının çok pahalı olamsının sebebi ise soyunun tükenmiş durumda olması. Zor bulunduğu için ve nadir çıktığı için çok pahalı. Kehribar soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür” dedi.

OLTU KEHRİBARIN DEĞİŞİK OLUŞUMU!

‘Kara Mercan’ olarakta bilinen Oltu Taşı’nın kehribarın bir oluşumu olduğunu bize anlatan Yılmaz “Onun diğer bir ismi de kara mercandır, kehribarın da değişik bir oluşumudur diyelim. Erzurum Oltu bölgesinde çıkıyor ama maalesef şu anda kalmadı gibi bir şey. Rusya’da var ama bizim buradaki taşın yerini tutmuyor. Gürcistan tarafında aynı dağın uzantısı var. Şu anda oltu taşı tespihi olarak da Rus oltusu satılıyor piyasada daha çok. Yani kendi taşımız piyasa da çok az kaldı. Biraz antikaya dönüştü diyelim” dedi.

seval saat galeri seval yukumculuk rize rize kucumcular sokağıOSMANLI DEYİNCE İNCİ, MERCAN, SEDEF!

Osmanlı zamanında mercan, inci ve sedefin işlenmesi ile meydana gelen tespihlerin daha revaşta olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz “Osmanlı’da inci, mercan ve sedef. Bunların hepsi kullanılmış zaten. Bizdeki mevcut mercanlardan incilerden sedeflerden tespih yapıyoruz. Mercanlar organik deniz canlılarının iskeletleridir. Saf kalsiyumdan oluşmuşlardır. Kırmızı mercan taşıyan gebelerin bu hastalıktan korunduğu söylenmektedir. Kırmızı mercan mide ve karaciğerdeki kan yapıcı hücreleri etkiler, kansızlığa, kan dolaşım rahatsızlıklarına, kan hastalıklarına, enfeksiyona ve yüksek tansiyona iyi geldiği söylenmektedir. Kalp ve kan dolaşımını güçlendirdiği ve kadınlarda menstruasyon sıkıntılarını azaltması, kısırlık ve cinsel isteksizliğe iyi geldiği bazı kaynaklarda söylenmektedir” şeklinde konuştu.

İŞTE ŞİFA VEREN TAŞLAR VE ŞİFALARI;

Agat: Uzun ömür ve mutluluk simgesi, stresi atıyor.

Firuze/Turkuaz: Olumsuzu olumluya çevirir, göz ağrılarına iyi gelir, üretkenliği artırır.
­

Aytaşı: Seziyi güçlendirir, kramplara iyi gelir.
­

Kaplan gözü: Sahiplenme duygusunu güçlendirir, konsantrasyonu artırır.
­

Akik: Erkeklerde erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur.
­

Mavi kalsedon: Düşünce yeteneğini güçlendirir, iyi konuş­mayı sağlar.
­

Zebercet: Cihazların kaydedemediği kalp çarpıntılarını ve korkuları giderir.
­

Opal: Sevgi ve şefkatin simgesidir. Eklem iltihabına iyi gelir.
­

Topaz/Sitrin: Kan dolaşımı bozukluğuna ve mideye iyi gelir. Telepati yeteneğini artırır.
­

Lal: Ateşlilik ve canlılık sağlar.
­

Jade/Yeşim: İyi ilişki, dostluk simgesidir. Böbrek rahatsızlığından kaynaklanan ateşi düşürür.
­

Lapislazuli: Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar, hazmı kolaylaştırır.
­

Ametist: Stres, migren, iştahsızlık, göz ağrıları ve akciğer hastalıklarına iyi geliyor.
­

Kristal kuvars: Enerji simgesidir, tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır.
­

Krizopras: Seksüel ve depresif sorunları hafifletir, kişisel yetenekleri ortaya çıkarır.

Jasper: Karaciğer, dalak ve mesaneyi güçlendirir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA