SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rizeli Genel Başkan Yardımcısı’ndan 15 Temmuz Açıklaması!

Türk Enerji Sendikası Genel Başkan yardımcısı Temel Yaşar’dan 15 Temmuz açıklaması.

Rizeli Genel Başkan Yardımcısı’ndan 15 Temmuz Açıklaması!
Bu haber 29 Ekim 2016 - 11:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Enerji Sendikası Genel Başkan yardımcısı Temel Yaşar, 15 Temmuz kalkışma sonrası görevden alınan ve uzaklaştırılan memurlarla ilgili yürütülmekte olan soruşturma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaşar yaptığı açıklamada şu fiadelere yer verdi;

Yasalar uygulansa, sıkıntılar yaşanmaz. Mağdur ve suçsuz olan memurlar eski görevlerine dönerler. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra devletin tüm kadrolarında olduğu gibi Çaykur da açığa alınmalar devam ediyor. Yasa gereği Devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırma ve açığa almayı izleyen 10 iş günü içinde soruşturmanın başlanması şarttır. Görevden uzaklaştırma şayet bir disiplin kovuşturması kapsamında yapılıyorsa soruşturma ve uzaklaştırma en çok 3 ay devam edebiliyor. Bu kasamda daha önce kırka yakın Çaykur da açığa alınan Memurların soruşturma sonunda suçsuz bulunmaları, bu arkadaşların üç ay gibi süre içinde aklanmaları ve göreve iade edilmeleri toplumsal açıdan iyi bir gelişmedir.

Bazı arkadaşlar asıl görevlerine, bazıları da tenzili rütbe ile memuriyete döndürüldüler. Bu durumun şimdilik geçici olduğunu düşünmekteyiz. Mağdur edilen memurların OHAL kanunun gereği amirleri tarafından suçlanmaları ile ilgili araştırmaların devam edeceğini, ayda veya iki ayda bir kendileri ile ilgili raporlar hazırlanacağını, hazırlanan raporların ilgili üst makamlara iletileceğini, sonunda gerçekten yargısız infaz edildikleri, haksızlık yapıldığı konusunda mutabakat sağlanacağını, asıl görevlerine iade edilecekleri konusunda beklentimiz sürmektedir.(Eline silah alıp seçilmiş bir iktidarı devirmek için Darbe teşebbüsünde bulunan üst rütbeliler hariç.)

Normal şartlarda yasa gereği memur görevde olduğu süre içinde de soruşturma yapılabiliyor,açığa alınmıyor veya görevden uzaklaştırma yapılmıyordu. Bu durumda Memur için mağduriyetler olmuyor,toplum içinde suçlu pozisyonuna düşürülmüyordu. Bir devlet memurunun hakkında bir inceleme ve soruşturma yapılmadan, ifadesi alınmadan, tanıklar dinlenmeden, belgeler toplanmadan ve sonuç olarak o kişi hakkında bir rapor hazırlanmadan ve teklif getirilmeden yapılan her iş ve işlem ülkemizde OHAL olsa da yasalara aykırı olduğunu düşünenlerdenim.Çamur at izi kalsın mantığı çok yanlış bir uygulamadır.İzleri kolay,kolay silinmiyor. 12 Eylül 1980 Askeri darbesinde idam edildikten sonra suçsuz bulunan Rahmetli Mustafa Pehlivanoğlu gibi mağduriyetlerin yeniden yaratılmaması gerekir. Yapılan hatalar gelecekte normal hayata geçilince Devletimizce bu insanlara milyarlarca tazminat ödemesine,hazineye külfet oluşturmasına sebep olabilir.Yöneticilerin bütün bu sıkıntıları düşünmeleri gerekir. Her şeye rağmen açığa alınan memurların göreve iade edilmeleri çok güzel bir gelişme. Bu süre zarfında ÇAYKUR da ve diğer kurumlarda titizlikle çalışıp,emeği geçenlere KAMU-SEN e bağlı Türk Enerji Sendikamız adına teşekkür ederiz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA