SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’deki Greve Disk Desteği!

Rize’nin Çayeli ilçesi Madenli beldesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük bakır madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nde işçi grevi kararlılıkla sürüyor.

Rize’deki Greve Disk Desteği!
Bu haber 03 Kasım 2015 - 19:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DİSK-Gıda İş Sendikası üyeleri Çayeli Bakır İşletmeleri işçilerinin sürdürdükleri grevi desteklediler.

Sendikanın Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Onur Uygur yaptığı açıklamada, “Dünya devleri arasında gösterilen Kanadalı firmanın Toplu İş Görüşmelerinde sıfır zam dayatmasına karşı 320 işçi arkadaşımızın grevi büyük bir coşku ve kararlılıkla sürüyor. 30. yılını kutlayan Çayeli Bakır İşletmeleri 2004 yılında tamamıyla özelleştirilmiş ve son yıllarda çevreye verdiği zararla sürekli gündeme gelmiştir. Yıllık üretimini 1.2 milyon tona çıkarmakla övünen firma karına kar katarken burada işçinin payına sıfır zammı reva görmektedir. Çayeli Bakır işçilerinin bu haksızlığa cevabı elbette ki onurlu bir duruşla Grev olmuştur. Rizeli Madencilerimizin bu şanlı Grevini selamlıyor ve tüm gücümüzle sonuna kadar yanlarında olacağımızı, dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz. Gün birlik beraberlik günüdür. Gün emek düşmanlarına karşı tüm işçilerin birliğiyle direnme günüdür.” dedi.

Uygur açıklamasını şöyle sürdürdü; “Çayeli Bakır’da çalışan işçi arkadaşlarımızın insanca yaşayabilecek bir ücrete sahip olmanın yanında bir diğer talebi de; Türkiye’de göz ardı edilen, meslek hastalığına karşı sağlıklı çalışma talebidir. 320 işçiden 90’ında bakır madeninde çalışanlarda görülen akciğer meslek hastalığı şüphesi bulunmakta, bu işçilerin tedavilerinin düzenli ve daha iyi yapılması da Çayeli Bakır işçisinin haklı talepleri arasında yer alıyor.

Örgütlü olduğumuz Çaykur’ da 2015-2016 sözleşmesini yetkili sendika Öz Gıda-İş sendikası sıfır (0) zamla Çaykur işçisine sormadan imzaladı ve işçilerimiz bu duruma oldukça tepkili. Çayeli Bakır işçilerinin burada elde edeceği kazanım Çaykur işçisinin de mücadelesinin önünü açacak ve örnek olacaktır. Bu nedenle madencilerimizin grevini kendi grevimiz olarak görüyor ve destekliyoruz. DİSK/GIDA-İŞ sendikasına üye Çaykur işçileri ve sendikamız; Çayeli Bakır işçilerinin haklı mücadelelerinin her zaman yanındadır. Yaşasın sınıf dayanışması, yaşasın işçilerin birliği!..”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA