SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Sağlık Rotar Yaptı

Rize’de Sağlık Rotar Yaptı
Bu haber 01 Haziran 2015 - 14:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Kamil Furtun’un öldürülmesinin ardından Rize’de sağlık çalışanları basın açıklaması düzenledi.

Türk Sağlık Sen - Ses - Ayşenur Güneş - Rıfat Terzi (4)

Rize Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, Türk Sağlık-Sen Rize Başkanı Rıfat Terzi “Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapmakta olan meslektaşımız Opr. Dr. Kamil Furtun’u menfur bir saldırı sonucu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” denildi.

Türk Sağlık Sen - Ses - Ayşenur Güneş - Rıfat Terzi (2)

Terzi basın açıklamasının devamında “Sağlık çalışanlarına yönelik her şiddet olayından sonra sürekli yetkilileri uyardıklarını ve sağlık çalışanlarının çalışma ortamlarının güvenli haline getirilmesini istediklerini belirten Çetin, buna karşın uyarılarının dikkate alınmadığını ifade etti. 11 Kasım 2005’de İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycıoğlu, 15 Ocak 2008’de Giresun’da Dr. Ali Menekşe ve 17 Nisan 2012’de de Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın hastanede görevleri başlarında katledildiklerini belirten Çetin: “Bu üç cinayetin ardından sağlıkta şiddette değişen ise sadece şiddetin artması oldu. Sağlıkta şiddet bir kez daha cinayete dönüştü. Tarih yine tekerrür ederek bizim ciğerimizi yaktı. 29 Mayıs 2015 tarihinde bu kez de Samsun’da Dr. Kamil Furtun hunharca hastanede katledildi. Yılın doktoru seçilmişti, binlerce hastaya şifa dağıtmıştı ama kendini bilmez bir psikopatın kurşunlarına hastane koridorlarında hedef oldu. Her olaydan sonra yapılan uyarıları dikkate almayıp önlem almakta ihmalkar davrananlar da bu olayın sorumlusudurlar.Hayatından endişe ederek hizmet sunan sağlık çalışanlarının, şiddete uğrayanların ve Yitip giden canların vebali onlarında üzerindedir. Kendilerine, eş ve çocuklarına güvenlik ordusu ve zırhlı makam araçları tahsisinde tüm imkanları kullanan devletlu büyüklerimiz söz konusu sağlık çalışanlarının can güvenliği olunca alınacak tedbirleri ve bu uğurda yapılan uyarıları ne den görmezden gelirler? Her fırsatta ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ diyenler, gelinen noktada devletin memurunu yaşatamaz, kamu kurumlarında çalışanların çalıştığı iş yerinde canını koruyamaz durumdadırlar” ifadeleri kullanıldı.

Türk Sağlık Sen - Ses - Ayşenur Güneş - Rıfat Terzi (1)

Basın açıklamasına destek veren Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Rize Temsilciliği adına basın açıklamasını ise SES Rize Sekreteri Ayşe Nur Güneş Okudu. Güneş açıklamasında iktidarı ve Bakanlığı uyardıklarına vurgu yaparak “29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtun uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Dr. Ersin Arslan ve diğer sağlık emekçileri gibi… Yastayız. Görev yaptığı hastanede hunharca katledildi Dr. Kamil Furtun. Gece gündüz demeden günün 24 saati insanların iyileştirilmesi için hizmet verdiği hastanede katledildi. Artık aramızda olmayacak, geride ailesini, mesai arkadaşlarını ve hastalarını bırakarak ayrıldı aramızdan. Oysa uyarmıştık, Sağlık Bakanı’nı ve AKP iktidarını” şeklinde konuştu.Türk Sağlık Sen - Ses - Ayşenur Güneş - Rıfat Terzi (3)

Güneş Basın Açıklamasının devamında “Sadece katiller değil, azmettirenler ve önlem almayanlar da bu cinayetten sorumludur. Bir Daha Ölmemek ve hesap sormak için; 1 Haziran 2015 Pazartesi günü kamu sağlık kurumlarında HİZMET ÜRETMEYECEĞİZ. Sabah mesai başlangıcında hastane bahçelerinde toplanıp şiddete maruz kalarak yitirdiğimiz sağlık emekçileri için saygı duruşu, oturma eylemleri vb. gerçekleştireceğiz. Öğle saatlerinde ise hastane önlerinde, meydanlarda toplanıp basın açıklamaları ve yürüyüşler gerçekleştireceğiz. Halkımızı da, sağlıkta şiddete karşı sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA