SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Pembe balonlu konvoy!

Pembe balonlarla konvoy yapıp, farkındalık oluşturdular!

Rize’de Pembe balonlu konvoy!
Bu haber 21 Ekim 2016 - 13:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme” ayı kapsamında meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla pembe balonlarla resmi araçlar süslenerek konvoy şeklinde araçlı farkındalık etkinliği düzenledi.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Erken teşhis hayat kurtarır. Kanser yayılmadan önce erken teşhis edilirse % 96 ya varan oranda kişi yaşam şansına sahip olur” dedi.

Tepe, ” Meme kanseri tanısı için İlimizde Rize Sağlık Kompleksi binasında bulunan KETEM ( Kanser Erken Tanı ve Eğitimi Merkezi) Birimine ve tüm Aile Sağlığı Merkezlerimize başvurular alınmaktadır. 40-69 yaş aralığında bulunan kadınlara her 2 yılda bir ÜCRETSİZ olarak mamografi çektirerek meme kanseri tanısı mümkündür. 20 yaşından büyük olan her kadın kendi kendine meme muayenesini ayda bir kez yapmalıdır” diye belirti.

Meme kanseri dışında rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramaları da ücretsiz olarak yapıldığını söyleyen Tepe, “Bu hayat kurtarıcı hizmetleri ücretsiz olarak sunmak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak en önemlisi de kanserden ölümleri önlemek amacımızdır. Bu anlamda tüm kıymetli halkımızı ücretsiz olarak kanser taramalarına katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA