SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Köylülere 30 Yıl Hapis İsteği!

Rize’de Köylülere 30 Yıl Hapis İsteği!
Bu haber 17 Haziran 2015 - 17:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

şimşirli hes

Haber: Ömer Şan

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Şimşirli Köyünde kurulmak istenen HES projesinin şantiyesindeki yasadışı ve hukuksuz çalışmaları protesto eden ve jandarma ekipleri tarafından coplanarak dövülen, 17’si kadın 36 köylü hakkında açılan davada köylüler için 30 yıldan fazla hapis cezası isteniyor.

Kadılar, çocuklar, nine ve dedelerden oluşan sanıklar arasında 81 yaşındaki Fatma Uzun, 76 yaşındaki Hatice Zehir ve 74 yaşındaki Yakup Galip de suçlamalardan nasibini alıyor.

Şimşirli Köyü sınırları içinde kurulmak istenen hidroelektrik santral (HES) inşaatına karşı gerçekleştirdikleri eylemler sonrası haklarında ‘hakaret, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, mala zarar verme ve sopayla tehdit’ suçlamaları açılan 80 sanıklı 3 ayrı davadan 2’si birleştirildi.

Birleştirilen toplam 75 sanıklı 2 davanın 3. duruşması, Rize 1.Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma sırasında rahatsızlanan duruşma hakimi, duruşmaya ara verirken; yaklaşık 2 saatlik aradan sonra duruşmaya başka bir hakimin katılmasıyla devam edildi.

İkizdere Vadisi üzerinde Onur Enerji firması tarafından kurulması planlanan 9,9 megavat kurulu gücündeki Şimşirli regülatörü ve HES projesinde yasadışı ve hukuksuz çalışma yapıldığı gerekçesiyle çalışmaları protesto eden köylülerin eyleminde çıkan olaylarda jandarmanın cop ve biber gazlı müdahalesi ile yaralanan köylüler, kırılan cop ve kalkanlar için ‘kamu malına zara verme’ ile suçlanıyor.

Şimşirli köylüleri, köylerinde yapılmak istenen HES projesine karşı 2 yıldır mücadele verirken; kadın-erkek, genç-yaşlı köylüler defalarca HES projesinin şantiyesi önünde defalarca eylem yaparak protesto gösterilerinde bulundu.

Köylerindeki davalık HES projesini protesto için 18 Ağustos 2013’te yürüyüş yapan köylülerin, şantiyeye girip, işaret levhalarını ve dubaları dereye attıkları, çalışanlara küfür ettikleri ileri sürülürken; protesto gösterisi sırasında Jandarma’nın müdahale ettiği gruptan 39 kişi gözaltına alındı. Jandarmanın biber gazlı ve coplu müdahalesi sırasında bazı köylüler çeşitli yerlerinden yaralandı ve hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan ve daha sonra haklarında ‘hakaret, iş ve çalışma hürriyetinin ihlal ve mala zarar verme’ gibi suçlamalarla dava açılan köylülerin kendilerine cop ve biber gazı ile müdahale eden Jandarma görevlileri hakkındaki şikâyetine ise soruşturma izni verilmedi.

Haklarında dava açılan 5’i kadın 39 köylüye TCK’nın 125/4. maddesine göre ‘alenen zincirleme hakaret’ suçundan 4, 117 ve 119. maddeye göre ‘ iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçundan 4 ve 151. madde gereğince de ‘mala zarar verme’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Köylüler Cop ve Kalkanları Kırmış!

Daha sonra yine, Rize İdare Mahkemesinin ÇED Olumlu Raporunu iptal ettiği HES projesinde, 28 Mayıs 2014 tarihinde yapılan dinamitli patlatma sırasında su hattına hasar veren ve köyü susuz bırakan firmaya tepki gösteren 5 kişi hakkında ‘hakaret ve iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçundan yeni bir dava açıldı.

Son olarak 31 Mayıs 2014’te, aynı HES projesinde dinamitli patlatmaların devam etmesi üzerine köylü kadınlar şantiyeye yürüdü, protesto gösterisinde bulundu. Bu sırada Jandarma cop ve biber gazı ile kadınlara müdahalede bulununca erkekler de devreye girdi. Çıkan olaylarda çok sayıda kadın darp edildi, hastaneye kaldırıldı.

Rize Valiliği, köylülerin suç duyurusunda bulunarak şikayetçi olduğu jandarmalar hakkında soruşturma izni vermezken; olayla ilgili başlatılan soruşturmada, şantiye çalışanları, Jandarma görevlileri ve 43 jandarmanın şikâyeti üzerine, 17’si kadın 36 köylü hakkında kırılan cop ve kalkanlar için ‘kamu malına zara verme, mala zarar verme, hakaret, sopayla tehdit, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçlamasıyla 3. bir dava daha açıldı.

30 Yıl Hapis İstemi!

Haklarında dava açılan köylüler hakkında, “jandarmanın cop ve kalkanları kırıldığı” için ‘kamu malına zarar verme’ suçundan dört, “şirkete ait kamyonun camı kırıldığı ve etraftaki uyarı levhalar zarar gördüğü” için ‘mala zarar verme’ suçundan üç, “jandarmalara alenen zincirleme hakaret edildiği” iddiasıyla dört, “çalışmayı engelledikleri” iddiasıyla dört, “işçilerin ayrılmalarına izin vermeyerek, sopayla birden çok kişiyi tehdit ettikleri ve hürriyetinden yoksun bıraktıkları” iddiasıyla on, “kamu görevlisine silahla direnmek” iddiasıyla dört buçuk yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede 54 yaşındaki Ayhan Yağcı adlı kadının copla, 50 yaşındaki Havva Bir’in boruyla jandarmaya vurduğu, Hatice Uzun’un ise askeri kovaladığı iddia edildi.

Davaların toplamının 29,5 yıla kadar çıkması ise dikkat çeken diğer bir nokta oldu.

2 Dava Birleştirildi

Rize 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3.duruşmasında, 2 davanın birleştirilme kararı verilirken; 3.davanın ise devam etmesi kararı verildi. Toplam 80 sanıklı 3 davanın, toplam 75 sanığın yer aldığı birleştirilmiş 2 davanın duruşması, 4.kez, hâkim değişikliği nedeniyle 25 Kasım tarihine ertelendi.

Duruşma sonrası Rize Adliyesi önünde toplanan Şimşirli Köylüleri doğa ve sularını savundukları için Jandarma tarafından darp edildiklerini ve birde yargılandıklarını belirterek tepkilerini dile getirdiler.

Birleştirilen 2 ayrı davada, bazı köylülerin aynı suçlamalarla 2 kez suçlanarak cezalandırılmak istendiği dikkat çekerken; aynı köylüler hakkındaki hapis cezası isteminin ise 42,5 yıla kadar çıktığı görüldü.

Coplayarak Bayılttılar!

Davanın sanıklarından 60 yaşındaki Mehmet Uzun, köylerini savundukları için darp edildiklerini belirterek, “Üstelik birde bizi yargılıyorlar. Haklı olduğumuz bir davada darp edildik, yaralandık. Şimdi yaşlı çoluk çocuk yargılanıyoruz” dedi.

Duruşmaya katılan sanıklardan 61 yaşındaki Hamide Yazıcı, “Suyumuzu korumaya gittik. Jandarma beni copla vurarak bayılttı. Onlar suçlu iken bizi suçladılar” diye tepkisini dile getirdi.

Sopayı Yiyen Yargılanıyor!

Davanın 3 duruşmasına da katılan köylülerden 64 yaşındaki Hatice Zehir ise, “Biz yolumuzu suyumuzu korurken Jandarma kadınlara hücum etti. Kiminin kolu, başı, ayağı yaralandı. Sopayı yiyen biz, suçlanan biz” dedi.

Olaylar sırasında ayağından yaralanan ve yürümekte halen zorlandığını anlatan 48 yaşındaki Havva Bir, “Suyumuza, ormanımıza, doğamıza sahip çıktık. Bizim başka ne amacımız olabilir ki? Biz bu dayağı yiyecek bir şey yapmadık. Hem darp edildik, hem de yargılanıyoruz. Bizi suyumuzu köyümüzü kimseye teslim etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Şimşirli Köyü Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkan Yardımcısı Bahri Bir ise bölgede yapılan HES’lerin doğaya ve insan sağlığına uygun olmadığını ve hukuka aykırı yapıldığını iddialarını mahkemelerinde onayladığını belirterek, “Bunu mahkemeler de onayladı. Vatandaşlar toprağına suyuna toprağına sahip çıkıyor. Bunu yapanlar darp ediliyor, şiddete maruz kalıyor. Sonrada direndiler diye suçlanıyorlar. Biz hiçbir marjinal gruba dahil değiliz. Biz sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Köylüler duruşma çıkışında toplu olarak adliye önünde fotoğraf çektirdikten sonra olaysız bir şekilde dağılarak köylerine döndü.

Şimşirli Köylülerinin Rize Adliyesindeki duruşmasına TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Nevzat Özer ile Rize Temsilcilerinden A.Ali Kork, Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyeleri ve yaşam savunucuları da destek verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA