Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de ‘Kök Hücre’ Eğitimi Verildi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kök hücre bağışçılığı hakkında farkındalığın artırılması ve gönüllü kök hücre bağışçı adayı olunması amacı sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme seminerleri düzenlendi.

Rize’de ‘Kök Hücre’ Eğitimi Verildi
Bu haber 27 Şubat 2018 - 15:49 'de eklendi ve 275 kez görüntülendi.

Rize Devlet Hastanesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İl Sağlık Müdürlüğü binasında tüm sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme seminerleri düzenlendi.
Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Erdal Ayar tarafından verilen seminerler yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
Ayar, seminerlerinde kök hücre bağışının periferik kök hücre toplama yöntemi ile kan bağışı kadar rahat olduğu söyleyerek, Türkök Kemik İliği Kök Hücre Bankasına katılmak isteyen bağışçı adayların Türk Kızılay’ı Kan Bağışı Merkezlerine veya Gezici Kan Alma Birimlerine başvuru yapmaları, Kök hücre bağışı ve kan bağışını toplumuzda daha yaygın hale getirmek için sağlık çalışanlarının desteğinin çok önemli olduğu konularına değindi.
İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kemik iliği nakli bekleyen hastaların kemik iliği ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) kurulduğunu ifade ederek, “Bu merkez tarafından yürütülen TÜRKÖK Projesi ile Ulusal Kemik İliği Bankası oluşturulmuş ve bu bankaya gönüllü olarak kemik iliği veya periferik kök hücre bağışçı adayı kazandırılması görevi Türk Kızılay’ına verilmiştir.” dedi.
Kemik iliği nakli bekleyen hastalara umut olmak adına sağlık çalışanlarımız olarak destek olmak için ilk seminerlerini düzenlediklerini söyleyen Tepe, şunları kaydetti: “Bağışçı kazanımı artırmak için müdürlüğümüz olarak yeni projeler planlanmış ve hazırlıklarına başlanmıştır. Konunun önemine binaen tüm sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere halkımızdan basın-yayın organlarımızdan desteklerini bekliyoruz. Davetimizi kırmayarak Samsundan ilimize gelerek bilgilendirme yapan Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum”
53Habermerkezi.net

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER