SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Kivi Birliği Kongre’ye Gidiyor!

Rize’de Kivi Birliği Kongre’ye Gidiyor!
Bu haber 22 Haziran 2015 - 6:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize Kivi birliği Başkanı Nevzat Paliç, Salı günü kongreye gittiklerini ifade ederek, “Kongrede ben başkan adayı olmuyorum. Özellikle Rize’nin doğu ilçelerinde kivi daha çok yetiştiği için bu ilçelerden birinin başkan adayı olmasını istiyorum” dedi.

kivi-birliği-Nevzat Paliç

Rize Kivi Birliği Başkanı Nevzat Paliç Salı günü birliğin kongreye gittiğini ifade ederek, kendisinin kongrede aday olmayacağını belirtti. Başkan Paliç gazetemize yaptığı açıklamada, “Ben kongrede başkan adayı olmayacağım. Rize’nin doğu ilçelerinde bulunan oda başkanlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde bu bölgeden birinin başkan adayı olmasına karar verdik” dedi

Başkan Paliç geçen yıl kar nedeniyle kivinin Rize bölgesinde çok az yetiştiğini ifade ederek, “Trabzon’ un doğusundan Sarp’ a kadar bu bölgeyi kivi de Rize Bölgesi olarak kabul ediyoruz. Geçen yıl bu bölgede çok az kivi yetişti. Bu yıl kivi geçen yıla oranla Rize bölgesinde daha çok olacak, bütün göstergeler bunu gösteriyor” dedi

Rize Kivi Birliği Başkanı Nevzat Paliç kivinin toplandıktan 48 saat içinde soğuk hava deposuna konması gerektiğini belirterek, “Kivinin bozmadan 6 ay saklanabilmesi için bu şarttır. Bu amaçla Rize Organize Sanayi Bölgesinden kivi depolaması için 10 dönüm bir arazi aldık. Burada bir kivi depolama tesisi kuracağız” dedi.

Başkan Paliç kivinin değerinin artması için kividen başka ürünlerde yapılması gerektiğini ifade ederek, “Kivi içeceği, kivi dondurması gibi ürünler yapılmalıdır. Kiviyi ilaç sektörüne de sokulabilir. Bunlar yapılırsa kivinin değeri oldukça yükselir. Bundan hem üretici kazanir hemde bu işi yapanlar kazanır” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA