SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de halka sorduk, Seçimleri yorumladık!

Rize’de halka sorduk, Seçimleri yorumladık!
Bu haber 09 Haziran 2015 - 20:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize 2015 Genel Seçimleri’ni değerlendiriyor…

rize seçim yorumu

Hasan Fehmi Demir – Özel Haber

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen 2015 Milletvekilliği Genel Seçimleri’ni Rize sokaklarında tartıştık. Gazetemizin kendilerine yönelttiği sorulara ceap veren Rize Halkı seçimleri ve olabilecek bir koalisyonu değerlendirdi. Koalisyon yapılamaycağını ve erken seçimlerin gerçekleşeceğini düşünen Rize Halkı Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) memnun değil.

KAZANAN TARAF YOK

Rize’de yaşayan Ahmet Çakmakçı seçimler hakkıdnaki görüşlerini “Bu seçimlerde kazanan yok. Kaybeden ise Türkiye olacak. Sırf AK Parti güç kaybetti diye HDP’nin meclise girmesine olumlu bakamayız. Olabilecek bir koalisyon AK Parti ile CHP arasında olabilir. Diğer türlü bir koalisyon olacağını düşünmüyorum” şeklinde ifade etti.

TEK KAZANAN HDP, SORUMLUSU AKP

Rize’de yaşayan Mükremin Çetinoğlu MHP’nin bu seçimlerde başarısız olduğuna vurgu yaparak “2015 Genel Seçimleri başta iktidar partisi AKP ve diğer iki muhalefet partisi için tamamen hezimetle sonuçlanmıştır. AKP ile CHP oylarını belli bir oranda düşürmüştür. Bunun zaten hezimet olduğu apaçık ortadadır. MHP ise HDP’nin oylarını bu denli arttırdığı ve AKP’nin oylarını bu denli düşürdüğü bir dönemde MHP’nin oylarını sadece %3 oranında Arttırması MHP’nin başarısını değil aksine hezeyanını gösterir. İsimlerini aynı cümle içerisinde kullanmaktan bile ar ettiğim HDP ile MHP’nin eşit milletvekili çıkarması ülkemiz açısından tam bir siyasi çöküntüdür. MHP gibi Türk Milliyetçiliği’ni ve Vatanın Bölünmez Bütünlüğü’nü savunan bir siyasi parti ile HDP gibi ne olduğu belirsiz bir siyasi uzantının aynı sandalye ile TBMM’de temsil edilmesi Cumhuriyet tarihimizin en büyük lekelerinden biridir. Oy oranlarına baktığımızda HDP’nin %13 gibi bir oranla meclise girmesinin ana sebebi olarak Doğu illerinde AKP’den, Batı illerinde ise CHP’den kayan oyları görebiliriz. Türkiye’de yakın bir dönem içerisinde koalisyon görmüyorum. Ama şayet bir koalisyon olacaksa muhtemeldir ki bu koalisyon AKP ile MHP arasında olacak. CHP, MHP, HDP gibi bir koalisyon ismi söz konusu dahi olamaz. AKP, HDP koalisyonuna gelince bu ihtimalin AKP yöneticileri tarafından yadırganacağını pek zannetmiyorum. Zaten yıllardır örtülü bir koalisyon içerisinde olduklarını düşünüyorum. Fakat AKP’nin bunu seçmen kitlesine açıklayamacağı ve söz konusu bu koalisyon sonucu oylarında açık bir düşüş olacağı düşüncesi ile böyle bir koalisyona yanaşacaklarını zannetmiyorum. Bu seçimin tek kazananı HDP’dir. Bu galibiyetin tek sorumlusu iktidar partisidir” dedi.

MHP KOALİSYONA SICAK BAKMAZ!

Bir Başka Rizeli Soner Aydın “2015 Genel Seçimleri’ni şu şekilde değerlendiriryorum; iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüksek miktarda oy kaybetmesiyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nide de oy yüzdesinde azalma olmasından dolayı Halkların Demokrasi Partisi’nin oy yüzdesinin artmasında büyük etken oldu. HDP’nin meclise girmesini değerlendirmek gerekirse ülkemiz içine çok büyük bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum ve meclise girmesinde AKP ve CHP’nin istatisliklere göre oyların kaydığı görülmektedir. Koalisyon hükümeti kurulmasına baktığımız zaman açıklamalarıyla Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli’nin açıklamasında MHP’nin koalisyon hükümetine sıcak bakmadığı  görülmektedir. Çözüm süreci adı altında AKP ve HDP’nin koalisyon kuarbileceğini düşünmekteyim” ifadelerini kullandı.

KAYBEDEN AKP’DİR

Rizeli Esnaf Ömer Kaya “2015 Genel seçimlerini Türk milletinin dönüm noktası olarak gördüğümden dolayı çıkan sonuçları milletimizin ayağa kalkması ve silkelenmesi olarak değerlendiriyorum.Bu silkelenme Türk siyasetinin içindeki pislikleri temizlemesinin başlangıcıdır ve önümüzdeki dönemde tüm hızıyla devam edecektir. HDP’nin meclise girmesini Akp’nin 13 yıllık çalışmalarının bir neticesi olarak görüyorum. Teröre verdikleri tavizlerin neticesi açık ve alenen terörü destekleyen partinin meclise parti olarak girmesiyle sonuçlanmıştır. Bu seçimde tek kaybeden AKP olmuştur. Akpnin doğudaki emanet oyları hdp’ye diğer kaybettiği oylar ise MHP’ye kaymıştır. Erdoğandan sonra AKP Davutoğlu ve avaneleriyle çöküş sürecine girmiştir. Eğer bir koalisyon olacaksa bu konjektürde sadece AKP ile MHP arasında olabilir fakat bunada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin sıcak bakmadığı yaptığı açıklamadan belli olmaktadır. Bu seçimle birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık sistemi hayalide suya düşmüştür. Seçim süreci boyunca hergün meydanlarda olan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden sonra 1 gün boyunca ekranlarda açıklama yapmamasıda dikkatimden kaçmadı galiba Başkanlık sistemine alternatif olarak başka bir sistem planları yapmış olmalı. Davutoğlunun seçimden sonra balkon konuşması yaparken arkasında dizilenlerin yüzlerinin beş karış olduğuda dikkatimden kaçmadı.Bu saatten sonra Akp’nin artık şapkasını önüne alması ve boylu boyuna 13 seneyi bir gözden geçirmesi gerekmektedir bu gözden geçirme süresi içinde ise yolsuzlukları,hırsızlıkları,yalanları,adaletsizlikleri ve çözüm süreci adı altında yaptıkları hainlikleride görmezden gelmemeleri gerekmektedir. Yüce Allah’tan niyaz ediyorumki seçimler Türk Milleti için hayırlara vesile olur” sözleriyle 2015 seçimlerinde kaybedenin 24. Hükümet’in iktidar partisi AK Parti olduğunu dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA