SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi
Akhisar Antalyaspor Başakşehir Beşiktaş Bursaspor Çaykurrizespor Eskişehirspor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Mersin idman yurdu Osmanlıspor Sivasspor Trabzonspor

Rize’de Dart Furyası!

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu tarafından Rize’de başlatılan hakemlik kurslarına ilgi beklenenin üzerinde oldu.

Bu haber 14 Mart 2016 - 12:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

35 kişi eğitim aldığı kurs sonunda Dart hakemi olarak göreve başlayacak. Artvin, Trabzon ve Rize’den yağılan başvurular sonunda Rize Gençlik Merkezi’nde başlatılan kursta Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu MYK Üyesi Abdülhamit Işıtan hakem adaylarına öğretmenlik yaptı.

Rize’de de Dart sporunun gelişebileceğini ve milli sporcuların çıkabileceğini dile getiren Türkiye Bocce Bowling Dart Federasyonu görevlisi ve Ulusal Hakem ve MHK Üyesi Abdülhamit Işıtan, “Rize’de Dart son iki senedir var. Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu olarak 10 yıldır Türkiye’deyiz. Rize’deki hocalarımız bizden talep ettiler ve bizde bunun üzerine 35 kişi ile hakemlik kurslarına başladık. Şuanda Rizemiz’in 35 tane aday hakemi mevcut. Rize’ye hayırlı olsun. İnşallah biz buradan daha güzel öğrenciler çıkartacağız” dedi.

Dart sporunun geçmişinin 100 yıllara dayandığını sözlerine ekleyen Işıtan “Rize geçtiğimiz yıl pilot bölge olarak seçilmişti. Başarılı da oyuncuların çıktığını gördük. İlgi alakada çok yüksek. Şimdi bir de Milli Eğitim Kapsamı’nda turnuvalarımız oynanacak. Dünya’da sade Türkiye’de Dart bir okul sporu olarak öğretiliyor” şeklinde konuştu.

Dart Sporu ile tesadüfen gittiği bir okul gezisinde tanıştığını dile getiren Coğrafya Öğretmeni Erdal Vural ise Dart Sporunun zevkli olduğunu ve her öğrencinin dikkatini çektiğini dile getirdi. Vural “Dart Sporu’na Bartın’da öğrencileri getirdiğimiz zaman iki saatlik bir çalışma ile başladım. Orada naçizane bir derece yaptım ve bu spora aşık oldum. Bu sporun yaşa bağlı olmadığını, gönüle bağlı olduğunu ve her yaşta herkesin yapabileceğini gördüm. Benim için psikolojik olarak da faydalı olduğunu gördüğüm için bu sporu uzun yıllar yapmayı düşünüyorum” dedi.

Rize Gençlik ve Spor İl Hizmetleri Müdürlüğü’nde Bocce Bowling ve Dart Federasyonu antrenörü olan Handan Sümer ise Rize’de Dart’a ilginin düşündüklerinden daha iyi olduğunu dile getirdi. Sümer “Dart Rize’de beklenenin üzerinde güzel bir katılımla başladı. Dart her yaşta her kesimin beraberce yapabileceği bir spor dalı. Küçük, genç, yaşlı, anne, baba herkesin birlikte yapabileceği bir spor dalı” dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA