SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Çay Protestosu!

Yaş çay sezonu başlar başlamaz kontenjanla karşılaşan ve Çaykur’a çay satmakta zorlanan yaş çay üreticisi fabrika önüne çaylarını sererek protestoda bulundu.

Rize’de Çay Protestosu!
Bu haber 28 Mayıs 2016 - 20:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize’nin Kendirli Beldesinde Çaykur’un uyguladığı kontenjan uygulamasına isyan eden çay üreticisi aracına yüklediği çay dolu bezleri Çaykur’a ait fabrikanın önüne getirerek buraya serdi. Fabrika önünde protestoda bulunan çay üreticisi Ali Uzun yaptığı açıklamada, Çaykur’un uyguladığı kontenjana isyan ederek, “1. sürgün dönemi bitecek ama sezon açıldığından beri uygulanan kontenjan dolayısıyla biz daha Çaykur’a olan kotamızı dolduramadık.” dedi.

Çay sezonuna 10 kilo kontenjanla başladıklarını ifade eden Uzun, sezon boyunca da 10 – 12 kilo arası kontenjanla çay satmak zorunda bırakıldıklarından özel sektöre çay satmaya yönlendirilmek istendiklerini belirtti.

Kontenjan uygulamasının bir an önce kaldırılması gerektiğini söyleyen yörede Hitir tv lakabıyla tanınan Ali Uzun, uygulanan kontenjan uygulamasına isyan ederek önceki gün içi çay dolu bezleri aracına yükleyip fabrika önüne boşalttı. Buradaki protesto esnasında fabrika yetkilileriyle görüşen Uzun, çayları daha sonra tekrar aracına yükleyerek alım yerinin yolunu tuttu.

Öte yandan protestodan sonra Kendirli’de kontenjan uygulamasının ilk kez 15 kg’ye yükseltildiği ve 15 kg kontenjan uygulamasının devam ettiği belirtildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA