SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Balıkçılar Korkudan Denize Açılamıyorlar!

Rize’de Balıkçılar Korkudan Denize Açılamıyorlar!
Bu haber 13 Haziran 2015 - 15:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

balıkçıların-yunus-korkusu

Ardeşen Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Aşık, “Karadeniz’de popülasyonu hızla artan yunus ve köpek balıklarının ağlarımızda oluşturduğu zarar milyonlarca lirayı buldu. Balıkçılarımız, yunus ve köpek balıkları korkusundan denize açılamaz hale geldi” dedi.

Âşık, yaptığı açıklamada, son 2 yıldır Doğu Karadeniz’de yunus ve köpek balığı popülasyonunda çok hızlı artış olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Bu balıkların popülasyonlarının artmasıyla denize serdikleri ağlarda oluşan hasarların da fazlalaşmaya başladığını vurgulayan Âşık, yaşanan sürecin kendilerini endişelendirdiğini ifade etti. Kıyı balıkçılarının, yunus ve köpek balıklarınca ağlarına zarar verileceği korkusuyla denize açılamaz hale geldiğini aktaran İbrahim Âşık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğu Karadeniz’de son 2 yıldır yunus ve köpek balığı popülasyonunda çok büyük artış var. Bu artışa bağlı olarak geçmiş yıllarda tek tük de olsa gördüğümüz ağlarımızın hasar görme vakaları, adeta tavan yaptı. Ağlarımızda büyük zarara yol açmaya başladılar. Denize bıraktığımız ağları ertesi gün paramparça halde buluyoruz. Yunus ve köpek balıkları Doğu Karadenizli balıkçının kabusu haline geldi. Balıkçılarımız büyük endişe içerisinde. Hatta son günlerde denize çıkmaya ve ağ sermeye korkar oldular.”

Aşık, balıkçıların zararlarının milyonlarca lirayı bulduğunu ve ilgililerden yardım eli beklediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Kıyı balıkçılarımız bin bir güçlükle ağlarını temin ediyor. Normalde 3-4 sezon bir ağı kullanmamız gerekiyor. Ne var ki yunus ve köpek balıkları yüzünden ağlarımız bir günde kullanılamaz hale geliyor. Bugün serdiğimiz ağları yarın parçalanmış şekilde buluyoruz. Balıkçılarımızın zararları milyonlarca liraya ulaştı. Yaşadığımız sorun zaten zor günler yaşayan balıkçımızın belini iyice büktü. Yunus ve köpek balığı avcılığı da yasaklandı. Elimiz kolumuz bağlı bir şekilde kara kara ne yapacağımızı düşünüyoruz. Yetkililerden ya bu balıklarla ilgili bir tasarruf alınmasını, ya da balıkçılarımızın yaşadıkları mağduriyeti giderici teşvik başta olmak üzere çözüm yolları üretmelerini istiyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA