SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de Atmacalar Doğal Yaşama Bırakıldı!

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Atmaca Halkalama ve Salım programı Rize’nin Fındıklı İlçesi’nde gerçekleştirildi.

Rize’de Atmacalar Doğal Yaşama Bırakıldı!
Bu haber 21 Kasım 2015 - 14:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban, Fındıklı Kaymakamı Arif Karaman’da katıldığı programda atmacalara önce kanat, gaga ve kuyruk ölçümleri yapılarak numaralandırma amaçlı halkalar takıldı. Daha sonra 40 adet atmaca tulum ve horon eşliğinde doğaya salındı.

Mecliste Bana ‘Atmaca Gibisin Derler’

Atmacanın bölgenin önemli bir kültürü olduğunu dile getiren Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak “Yüzyıllardır sürdürülen bir geleneğin hem devlet hem de avcı derneklerinin organizasyonuyla bir yansıması. Bana da mecliste atmaca gibisin diyorlar. Dolayısıyla Rize Milletvekili olduğumuz için bu tanımlama hoşumuza gidiyor. Atmaca kuş avlamada bu bölge insanının önemli bir parçası. Kahvelerde, kıraathanelerde dolaşırken insanların kolundaki atmacayla yanında arkadaşı varmış gibi oturduğunu görüyoruz. Bu geleneğin devam etmesi güzel. Atmacalarına en az çocukları kadar iyi bakan avcılara da teşekkür ediyoruz” dedi.

Kuşla Kuş Avlamak Zeki İnsan İşi!

Atmacanın Doğu Karadeniz insanının pratik zekasının bir ürünü olduğunu dile getiren Rize Valisi Ersin Yazıcı “Atmaca yırtıcı bir kuştur. Dolayısıyla bir kuş ile başka bir kuşu avlamak yalnızca Doğu Karadeniz insanının yapacağı bir şeydir. Ben bu yüzden bu şekilde zeki insanlarla görev yapmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Atmacası Geri Döndü!

12 yıldır beslediği atmacasını doğal yaşama bırakan Mustafa Memoğlu’nun atmacası biraz uçtuktan sonra Memoğlu’nun geri çağırmasıyla kolundaki yerini yeniden aldı. Atmacasının torunundan 1 yaş küçük olduğunu ve bakımı için elinden geleni yaptığını dile getiren Memoğlu “Saldım ama tekrar geri geldi. Bu bir kültürdür. Bu bir simge, semboldür, ata sporumuzdur. Bu kültürün devam etmesi için atmacaları bu şekilde saklayacağız” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA