SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’de 60 Yıllık Babrikayı Eylem Yaptırtdılar

Rize’de 60 Yıllık Babrikayı Eylem Yaptırtdılar
Bu haber 28 Ağustos 2015 - 10:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DSI Eylem (1)

Rize’de Engindere Mahallesi Salarha Yolu üzerinde yer alan Üçel Helva Fabrikası çalışanları DSİ Rize Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

1958 Yılından bugüne hizmet veren ve 64 çalışanı bulunan Üçel Helva Fabikası’nda yaşanan sel baskını nedeniyle işçiler mağduriyet yaşadı. Ekmek yedikleri işyerine sahip çıkmak üzere eylem yapmaya karar veren işçiler DSİ’nin Rize İl Müdürlüğü Önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. DSİ Rize İl Müdürlüğü önünde toplanan eylemciler buradan yetkililere seslenerek fabrikanın hemen alt kısımnda yer alan HES santralinin kendilerini mağdur ettiğini ve HES firmasının dere yatağını doldurmak suretiyle dere yatağının daraltıldığını, bu yüzden de fabrikalarını su bastığını dile getirdi.

DSI Eylem (2)

İşçiler adına basın açıklaması yapan Gıda Mühendisi Umut Bıçak “Üçel Ailesi oalrak buradayız. Burda bulunmamızın sebebi 24 Ağustos tarihinde yaşadığımız sel felakinde bu sorunu yaşamamıza sebep veren HES şantiyesinin DSİ’nin vermiş olduğu yaptırımları yapmaması, DSİ’nin de bu yaptırımları yaptıracak gücünün olmamasından dolayı buradayız”dedi.

Çalıştıkları fabrikanın 1 katının tamamen sular altında kaldığını ifade eden Bıçak “64 kişi bir haftadır yaşanan olaydan dolayı çalışamamaktayız. Böyle sürdüğü sürece de çalışamayacağız. 1 aydır hukuki süreci başlattık ve DSİ şu işlemlerin yapılması halinde herhangi bir su sızmasının olmayacağını dile getirdi. Fakat gördük ki Bu ayzışmaların hepsi boşmuş. Herhangi bir yaptırım uygulanamamış ki fabrikamız sular altında kaldı. Buradan 300 kişi dolaylı yollardan ekmek yiyor, 60 yıllık helva fabrikasının kapısının kapanmamasını sitiyoruz. Devletin bu işe bir çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

DSI Eylem (3)

Daha önce konu hakkında şikayetçi olduklarını dile getiren Bıçak sözlerine “Daha önceden biz şikayette bulunduk. Daha öncedende böyle su baskınları oluyordu fakat bu kadr şiddetli olmuyordu ama böyle bir baskının olabileceğinin sinyallerini yağan yağmurlar vermişti. Önceden tedbirlerin alınması için biz bir hukuki süreç başlattık. Hukuki süreç sonuçlanmadan zaten büyük felaket de geldi” şeklinde devam etti.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA