SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize Esnafı Dikkat: Tam geçiş 2016’da

Tüm cihazların yazarkasa POS’a geçmesi 2016 yılına kadar tamamlanacak. Önceki mevzuat hükümlerine tabi olan ödeme kaydedici cihazlar, 31 Aralık 2015’i geçmemek kaydıyla mali hafızaları dolana kadar kullanılmaya devam edecek.

Rize Esnafı Dikkat: Tam geçiş 2016’da
Bu haber 24 Ekim 2015 - 12:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ticarette hem yazarkasa hem POS cihazı olan ödeme kaydedici cihazları kullanma zorunluluğu 1 Ekim’den itibaren başladı. Düzenleme, seyyar EFT-POS cihazı kullananlar ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler için geçerli. Müşterisine fatura kesen toptancılar ise seyyar POS kullanımına devam edebilecek.

Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğe göre kamuoyunda yazarkasa POS (yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar) cihazı olarak bilinen hem yazarkasa hem POS cihazı olan ödeme kaydedici cihazları kullanma zorunluluğu 1 Ekim’den itibaren başladı. Esnaf arasında eski cihazların çöpe atılacağı kaygısına karşılık, ay başında başlayan uygulama şimdilik seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler için geçerli. Ancak burada seyyar POS kullananlar için istisna bulunuyor. Yazarkasa kullanmayıp müşterisine fatura kesen toptancılar perakendeci tarafı olmadığı için seyyar POS kullanımına devam edebilecek. Tüm cihazların yazarkasa POS’a geçmesi ise 2016 yılına kadar tamamlanacak. Önceki mevzuat hükümlerine tabi olan ödeme kaydedici cihazlar 31 Aralık 2015’i geçmemek kaydıyla mali hafızaları dolana kadar kullanılmaya devam edecek. Mali hafızası dolanlar ve cihazı hurdaya ayrılan mükellefler ise hemen yeni nesil cihaza geçmek zorunda. Böylece düzenleme ile geçiş süreci 2 yıl sürecek. Halihazırda onaylı cihazlar piyasada satılmaya devam edecek. Bu kapsamda üretici veya ithalatçı firmalar tarafından önceki mevzuata göre üretmek üzere geliştirilen ödeme kaydedici cihaz modelleri 31 Aralık 2013 tarihine kadar onaylanabilecek.

Uzmanların özetlediğine göre, işyerinde sabit yazarkasa veya kablolu sabit POS sistemi kullanan mükellefler, geçiş sürecinin sonuna kadar mevcut cihazlarını kullanabilecek. Ancak yazarkasanın hafızasının değişmesi durumunda yeni nesil ödeme kaydedici cihaz alınması gerekli. Diğer taraftan yeni uygulama ile GSM özelliği taşıyan POS cihazlarının mülkiyeti bankalardan mükellefe geçecek. Bu cihazları kullananlar da mülkiyeti kendisine ait olmak üzere bu aydan itibaren yazarkasa özelliği de taşıyan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda kalacak.

CİHAZ DEĞİŞTİRME SÜRESİ 90 GÜN

Ekim başından itibaren yeni nesil cihaza geçmek zorunda olanların, cihazın faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün içinde cihazı vergi dairesine kaydettirmeleri gerekiyor. Yeni nesil cihaz edinmek isteyenlerin bağlı bulunduğu vergi dairesine veya mal müdürlüklerine dilekçeyle başvurma şartı var. Dilekçede açıkça yeni nesil ödeme kaydedici cihaz isteği ve kaç adet istendiği yazılmalı.

İNTERNETTEN ONLİNE SATIŞ!

Yazarkasasını değiştirmek isteyen esnaflar için internet ortamından satış yapılan www.yazarkasacim.net hizmete açıldı. Rize’de yıllardır hizmet veren Ceylan Elektroniğe ait online satış sitesi esnafın hizmetine sunuldu. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği internet sitesinde her bütçeye ve gereksinime hitap edilmekle beraber garanti koşullarıda görenlerin yüzünü güldürüyor. Rize’de Mağaza hizmeti de veren Ceylan Elektronik Tophane Mah.Palandöken Cad.No: 6 Merkez/Rize adresinde hizmet veriyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA