SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

RENK Projesine Sunucu Desteği

RENK Projesine Sunucu Desteği
Bu haber 24 Nisan 2015 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Renk Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte TRT’de Can Veren Pervaneler programını hazırlayan Avukat Hayati İnanç öğrencilerle buluştu.

rize renk projesi hayati inanç rize haber

Hayati İnanç’ın Divan Edebiyatı’ndan örnekler sunduğu ‘Can Veren Pervaneler’ isimli keyifli söyleşiye Vali Ersin Yazıcı, Güneysu Kaymakamı İhsan Selim Baydaş, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

Ali Metin Kazancı Rize Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşide ünlü Divan Edebiyatı şairleri Nefi, Şeyh Galip, Fuzuli ve Baki’den alıntılar sunan Hayati İnanç, Osmanlı Devleti’ni yöneten padişahlardan Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman’ın edebi kişiliğine dair az bilinen bilgileri paylaştı. Sohbet havasında geçen konferansta, katılımcılara Divan Şiirinin inceliklerini ve özelliklerini anlatan İnanç, konuşması sırasında okuduğu şiirlerle de büyük beğeni topladı. Öğrencilerin dikkatlerinin üst düzeyde olduğu konferansta Hayati İnanç, divan şiiri geleneğimizden, sınırların sultanları oldukları kadar şiirin de sultanları olan padişahların şiir ve dünya görüşlerinden bahsetti.

Kırk yıla yakın bir zamandır Divan Edebiyatı ile ilgilendiğini söyleyen Hayati İnanç, şiir yazmak ve okumak üzerine anlatımlarda bulunarak, “Şiirde mana için ısrar etmek bülbülü eti için kesmeye benzer. Kalp manevi bir kuvvettir. Sevilmeden sevgi olmaz.” dedi.

Hayati İnanç, Nabi başta olmak üzere pek çok şairin divanlarından örnekler verdi; hayata, şiire ve aşka yaklaşımları hakkında önemli bilgiler sundu.

Programda Divan edebiyatının en güzel örneklerini hem okuyan hem de içindeki mesajları aktaran İnanç, Şair Nabi’ye olan hayranlığını şu şekilde ifade etti: “Nabi, ayaklı bir üniversite gibiydi. Yanında kısa süre bile olsa bulunanlar Divan şiirinde söz sahibi kabul edilirdi. 302 yıl önce vefat etti. Ben de 35-40 yıldır Nabi’nin divanıyla ilgileniyorum. Nabi’nin eserlerini her okuduğumda, mutlaka bana ‘vay be’ dedirtecek bir detayla karşılaşıyorum” dedi.

Tarihten gelen hikâyeler de anlatan İnanç, önemli padişahların zamanın şairleri ile olan münasebetlerini keyifli bir dille dinleyenlerle paylaştı. İnanç’ın sözleri sık sık dinleyenler tarafından alkışlarla kesildi.
Öğrencilerin merak ettikleri soruları da cevaplandıran Hayati İnanç’a programın sonunda Vali Ersin Yazıcı tarafından çiçek takdim edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA