SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?
Bu haber 19 Ekim 2016 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İş arayan kişilerin iş başvurusu sırasında kendisini işverene tanıtmak amacı ile hazırladıkları belgelerdir. Genel olarak kendinizi işverene iyi bir şekilde tanıtmak üzere hazırlanmakta olan CV’lerde genel olarak kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, referanslar, iş deneyimleri, katılmış oldukları kurslar ve uzmanlık alanları gibi bilgiler yer almaktadır. CV hazırlarken internet ortamında bulunan boş cv örneklerinden yararlanabilirsiniz. Kronolojik CV, fonksiyonel CV ve deneyimsiz yani yeni mezunlar için hazırlanmış olan CV çeşitlerinde kendinize uygun olanı seçil doldurmaya başlayabilirsiniz.

İş başvurularında kullanmak amacı ile hazırlama başlayacağınız özgeçmişinizin için web ortamında hazır halde bulunan cv örneklerini inceleyebilirsiniz. Genel anlamda kendinizi tanıtacağınız CVyi hazırlarken bir takım kurallara uymanız gerekmektedir. Özgeçmişinizde kendinizi doğru ve net bir şekilde anlatmalı kesinlik ile yalan bilgi vermemelisiniz. Kendinizden aşırı bir şekilde överek bahsetmeyin. Kısa net cümleler kullanmaya özen gösterin yalnız anlatılması gereken önemli konuları da eksik bırakmayın. Hep olumlu olun. Özgeçmişinizin sizi sadece iş görüşmesine çağırmaya bir vesile olacağını kesinlik ile unutmayın ve yalan, yanlış bilgi vermekten kaçının. İş deneyimleriniz ile ilgili önemli olaylardan bahsetmekten kaçınmayın. Başvuru yapmış olduğunuz iş hakkında olmadığını fark ettiğiniz ilgi alanlarınız ya da sosyal faaliyetleriniz ile ilgili bilgi vermenize gerek yoktur.

A4 boyutundaki kağıda, yazı karakteri Times New Romas, Arial ya da Helvetica ve yazı punto büyüklüğü 14 punto olacak şekilde cv doldurmaya başlayabilirsiniz. Özgeçmişinizi hazırlarken noktalama işaretlerine dikkat ederek ve kesinlik ile kısaltma kullanmadan yazmalısınız. CV hazırlarken ulanmış olduğunuz programında büyük önemi vardır. Örneğin Excel formatında hazırlanmış olan bir CV işverene gönderildiği takdirde karmaşık görüntüye yol açmaktadır. Bu olayların yaşanmaması adına CV hazırlarken World programını kullanmalısınız. Yazarken yazım hatası yapıp yapmadığınız hakkında tereddüt yaşadığınız kelimeleri mutlaka kontrol ederek yazmalısınız. Özgeçmişiniz ne çok kısa ne de çok çok uzun olmamalıdır. Kısa özgeçmişte iş veren sizin ile ilgili bilmek istediği çoğu bilgi eksik olacağından etkili bir CV olmamaktadır. Aynı şekilde uzun CV de gör yorduğundan karmaşık olduğundan işverenin istediği bilgeleri ulaşması zaman alacağından tercih edilmemesi gereken CV türlerindendir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA