SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

MHP’den Milli Eğitim’e Sert Çıkış!

MHP Rize İl Başkan Yardımcısı Fatih KOPUZ bir basın açıklaması yayınlayarak Rize de Milli Eğitim Müdürlüğünü yerden yere vurdu.

MHP’den Milli Eğitim’e Sert Çıkış!
Bu haber 16 Ekim 2015 - 10:59 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

MHP Rize İl Başkan Yardımcısı Fatih KOPUZ, Rize de Eğitimin Bataklığa saplanmış bir durumda olduğunu belirterek ; Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri siz koltukta oturmaktan başka ne iş yaparsınız? Sorusunu yöneltti.

İşte o basın açıklaması;

Değerli vatandaşlar, kıymetli basın mensupları 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı başladığı günden bu yana Rize de bir plan dahilinde eğitim faaliyetlerini, eğitim kurumlarımızın fiziki ve beşeri durumlarını inceliyoruz.

Maalesef üzüntü içersinde ifade ediyorum ki Rize de okullarımız ve öğrencilerimiz kaderine terk edilmiş durumdadır. Okulların açıldığı 28 Eylül 2015 tarihinden bu yana temiz, hijyenik, sağlıklı ve güvenli bir okul ortamı maalesef çoğu okulda sağlanamamıştır.

Bugün itibarıyla okullarımızda 3 hafta boyunca temizlik elemanları maalesef yoktur, işkur 9 ay süreli taşeron temizlik elemanı alarak okullar açıldıktan bir ay sonra temizlik elemanlarını okullara göndermektedir. Peki geçtiğimiz bu 3 haftalık süreçte okullarda hijyen kurallarına uygun temizlik yapılmış mıdır?Şayet yapılmış ise nasıl ve kimler tarafından yapılmıştır, temizlik hizmet bedeli nasıl karşılanmıştır?

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar açıldığı günden bu güne kadar okullara temizlik için kaynak gönderilmemiştir, okulların temizlik malzemesi ve temizlik elemanı ihtiyacı karşılanmamıştır okullar adeta saldım çayıra mevlam gayıra mantığıyla yönetilmektedir.

Peki Milli Eğitim Müdürü veya Milli Eğitim Müdür Yardımcıları veya Şube Müdürleri okullar açıldıktan bu yana okulları temizlik, hijyen ve güvenlik yönünden denetlemişler midir?

Cevap bellidir, cevap Hayırdır.

BU TERÖR ORTAMINDA EĞİTİM KURUMLARIMIZDA GÜVENLİK SIFIRDIR

Eğitim kurumlarımızda bu terör ortamında güvenlik görevlisi dahi görevlendiremeyen, ihaleleri okullar açılmadan önce yapmayı beceremeyen Rize Milli Eğitim Müdürlüğü, bütçesini hangi kaynaklara ayırmaktadır?Bugün okullarımıza herhangi biri elini kolunu sallayarak girmekte, okul koridorlarında dolaşabilmektedir.Yarın okullarımızda yaşanacak büyük bir güvenlik sorununda sorumlu kim veya kimler, hangi makamlar olacaktır?

Milli Eğitim Müdürlüğünde 8 üst düzey makam; Okullarda bütün yükü ve sorumluluğu öğretmenlerin sırtına yükleyip yan gelip yatmak için kullanılan makamlar mıdır?

Okulların açıldığı ilk gün okullarımızda güvenlik görevlileri olması gerekirken hala okullarımızda güvenlik sorunu çözüm beklemekte, ihaleler yapılmadığı için okullarımızda güvenlik görevlileri bulunmamaktadır.

RİZE DE FATİH PROJESİ TAM BİR FİYASKO

Kasım 2010’da başlatılan ve sözde 5 yılda tamamlanacak olan Fatih Projesi 5 yıl dolmasına rağmen Rize de fiyasko ile sonuçlanmıştır. Birçok okula akıllı tahtalar kurulamamış, kurulanların çoğu ise işlevsiz haldedir.

Örnek verecek olursak, Sağlık Meslek Lisesi gibi güzide bir okula akıllı tahtalar kurulmuş olmasına rağmen internet bağlantıları yoktur, öğrencilere tabletleri dağıtılmamıştır. Öğrencilerimiz için kaybedilen her gün altın değerindedir, Öğrencilerimizin hazinesi olan zaman kavramını hiçe saymak makamları işgal edenlerin sorumsuzluğudur.

Peki Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri bu okulları denetlemiş midir?
Cevap bellidir, cevap Hayırdır.

RENK PROJESİ İÇİ BOŞ GÖSTERMELİK BİR FAALİYETTİR

Bu proje okullara gidip fotoğraf çektirmekten öteye ne işe yaramıştır?

Rize de velilere, öğrencilere, eğitim paydaşlarına Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan RENK Projesi nedir? İçeriği ne tür faaliyetlerden oluşmaktadır diye sorsak acaba kaç kişi bu sorulara cevap verebilir?

Proje olmadığı eğitimciler tarafından dahi kabul edilen bu göstermelik faaliyet 1 yıl önce uygulanmaya başlanmıştır, peki 1 yıl önce ile 1 yıl sonra karşılaştırıldığında bu proje Rize de eğitime ve eğitim paydaşlarına ne tür bir katkı sağlamıştır? Bu projenin içeriği boştur, boş sözler ile değil Somut veriler ile Milli Eğitim Müdürü çıkıp bunu açıklamak zorundadır, kamuoyunu aldatmaya gerek yoktur, bu proje içi boş bir projedir.

Öğrencilerin kitap okuma faaliyetlerini proje adı altında yutturmaya çalışanların o koltuklarda oturmaları Rize için büyük bir kayıptır.
Sorun şudur; Rize geçmiş yıllara oranla eğitim alanında çok daha başarısız bir durumdadır.

Rize 2015 yılında Üniversite sınavında ve TEOG sınavında kaçıncı sıradadır?

Milli Eğitim Müdürü deniz manzaralı odasında çay kahve içmek yerine çıkıp kamuoyuna Rize’nin Üniversite sınavında ve TEOG sınavında 81 il arasında kaçıncı sırada olduğunu açıklamak zorundadır.

Milli Eğitim Müdürüne soruyorum Rize kaçıncı sıradadır, çık açıkla 60 mı 65 mi 70 mi?

OKUL KANTİNLERİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TARAFINDAN BİR KEZ OLSUN DENETLENMEMİŞTİR

Saygıdeğer veliler çıkınız okul kantinlerini dolaşınız, tespitlerimize göre şuan birçok okul kantininde okullarda satılması yasak olan yiyecek ve içecekler rafların baş köşelerinde satılıyor, birçok okulda kantinlerde hijyen kuralları uygulanmıyor, öğrencilerin sağlığı hiçe sayılıyor.

Sıcak koltuklarında oturan Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri okul kantinlerini okullar açıldıktan bu yana bir kez olsun denetlemişler midir?

Cevap bellidir; Cevap Hayırdır.

Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve bazı okul müdürlerine, eğitimciler tarafından yandaş ve sarı olarak nitelendirilen sendikanın toplantılarında sürekli boy göstermek, poz vermek yerine biraz da eğitimin sorunları ile yüzleşmelerini tavsiye ediyoruz.

ULUSAL VE ULUSLAR ARASI YARIŞMALARDA RİZENİN ADI SANI YOK

Rize de en son hangi okul veya okullar ulusal veya uluslararası projelerde dereceye girmiştir? Ulusal veya Uluslar arası yarışma veya projelerde, Matematik ve Fen alanlarında Rize’nin adı da sanı da yoktur.

Rize eğitim de, proje alanında solda sıfır konumundadır, acı olan gerçek maalesef budur. Rize de eğitim bataklığa saplanmış, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ki makamlar çözüm, üretim alanı olması gerekirken son dönemde bu makamlar yan gelip yatma yeri olmuştur.

KIRTASİYELER OKULLARA NERDEYSE STAND KURACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen kitapların yetersiz olduğu eğitim camiası ve veliler tarafından dillendirilmektedir. Bu kitapların yetersizliğinden dolayı öğretmenlerin ek kaynak ihtiyacı hasıl olmakta, sınav odaklı bir eğitim sistemimiz olduğu için öğrencilerimize daha faydalı bir eğitim imkanı sunabilmek adına ek kaynak olarak kitaplar tavsiye edilmektedir.

Fakat bunu fırsata çeviren ve milli eğitim müdürlüğü ile sıkı fıkı ilişkiler! içinde olan herkesin malumu kırtasiyeler! Neredeyse okullara stand açacak duruma gelmişlerdir. Bazı okul müdürlerinin de “biz şu kırtasiyeyle anlaştık, kaynakları oradan alabilirsiniz” şeklinde velilere yol gösterdiği tarafımıza ulaşmaktadır.

Okullarda bu tür faaliyetler yasak olmasına rağmen, velilerin ortak şikayeti haline dönüşen kaynak kitap hususunda Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri bu yasağın uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek için okulları bir kez olsun denetlemişler midir?

Yukarı da izahına çalıştığım konular ile ilgili sorduğum tüm soruların cevabı maalesef olumsuzdur.

RİZE DE MAHKEME KARARLARI UYGULANMIYOR

Bilindiği üzere Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği ile Ülke genelinde olduğu gibi Rize de bir çok okul müdürü ve müdür yardımcısı hiçbir neden olmaksızın görevden alınmış, yerlerine bir çoğu yetersiz olan okul müdürleri ve müdür yardımcıları hiçbir kriter olmaksızın sözlü sınav safsatasıyla görevlendirilmişlerdir. Rize Merkez de bulunan okul müdürlerinin %95 inin aynı sendika üyesi olmaları bu rezilliğin en açık göstergesidir.

Görevden alınan okul müdür ve müdür yardımcıları konuyu mahkemeye taşımış, mahkeme bu kişileri haklı bulmuş fakat türlü oyunlarla bu kişiler görevlerine iade edilmemiş, mahkeme kararları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından usulüne uygun bir şekilde uygulanmamıştır.

Bu hususlar tarafımızdan yakinen takip edilmektedir.

Açık ve Net ifade ediyorum Milli Eğitim Müdürlüğünde makam sahibi olan, makamları işgal eden kişilerin Rize de eğitimin kalitesini yükseltmek, kaliteli bir eğitim ortamı oluşturmak gibi bir dertlerinin olmadığı ortadadır, çoğu koltuk için birilerinin emir eri konumundadırlar, fakat unutulmamalıdır ki eğitim diz çökenler ile değil dik duranlar ile hedefe ulaşılabilecek bir alandır.

Bugün başta Milli Eğitim Müdürü olmak üzere, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri Rize de eğitim alanında bu başarısız yönetimin hesabını vermeli, o koltukları biran önce terketmelidirler.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ UYARIYORUZ!

Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli üst düzey kişiler ve bazı okul müdürleri sosyal paylaşım alanlarında MHP lideri Devlet Bahçeli hakkında hiç çekinmeden aşağılayıcı ifadeler kullanmakta, yorumlar, fotoğraflar yayınlamaktadırlar.

Milli Eğitim Müdürüne soruyoruz; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların siyaset yapma yasağı yok mudur? Sosyal paylaşım alanlarında AKP ile ilgili olumsuz paylaşımda bulunan eğitim çalışanları ceza alırken, MHP ile ilgili olumsuz, hakaret vari paylaşımlarda bulunan en yakınınızdaki makam sahibi kişilere veya okul müdürlerine eyvallah diyerek, görmezden gelerek bu paylaşımlara ortak mı oluyorsunuz?

Bizim bunları görmediğimizi, duymadığımızı mı düşünüyorsunuz?

Unutulmamalıdır ki; Siyasiler gelip geçicidir fakat bürokratlar mutlaka ama mutlaka yaptıklarının ve yapmadıklarının hesabını hem hukuk hem de vicdanlar önünde er ya da geç öderler.

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde…

Kamuoyuna saygıyla…

Fatih KOPUZ
MHP Rize İl Başkan Yardımcısı

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA