Hasan Fehmi Demir

Hasan Fehmi Demir

GREVE GİDERKEN

 Grev değil görevdir Tek Gıda’nın hazırlandığı. Unutulmuş emekçileri hatırlatmanın çabası içerisindedir. Maalesef ülkemizde unutulan çok şey var. Tek Gıda-İş sendikası sadece birini ‘emekçinin alın terini’ hatırlatacak grevle. Şimdiden başladı grevin verdiği tedirginlik ve bu tedirginliğin verdiği titreme.

Çaykur Genel Müdür’ü Öz Gıda-İş’in genel başkanlığına adaymı olacak diye bir düşünüyor insan konuşmalarını duydukça. Gören de zanneder ki Genel Müdür değil sendikacı. Birde ‘Hak’lı bir ‘İş’ yapan sendikayı savunsa gam yemeyeceğim. Kırıntıların üzerine bu kadar gitmenin âlemi nedir.

TEK GIDA-İŞ BÖLGE HALKINA İHANET Mİ EDİYOR?

Sayın Sütlüoğlu çıkıp grev için ‘Bölge Halkına İhanettir’ dedi. Ben bunu Sütlüoğlu’na işin verdiği yorgunlukla düşünmeden söylenmiş bir cümle olarak görüyorum. Yoksa ihanete uğramış emekçinin ihanet etmeyeceğini kendide bilir. Zira “eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar” demiş atalarımız.

Senelerdir ihanet edilen Çaykur işçisinin bölge halkına ihanet ettiğini söyleyebilmek için, üzerinde ‘Helal Ürün’ yazan o çay paketlerini o hale getirene kadar ter döken insanlara emeğinin karşılığını vermiş olmak gerekir. Yoksa adama demezler mi, ‘Yahu Bu ne Periz, Bu Ne Lahana Turşusu’. Yani o ter dökenler ( Özel sektöre peşkeş çekilen, Kota yüzünden çayını satamayan çay üreticisi, üreticiden kuş yemi kadar alınan çayı işleyen Çaykur işçisi) haklarını helal etmezse o paketlerin üzerinde yazan ‘Helal Ürün’ damgasının doğruluk payı ne olur merak içerisindeyim.

ÖZ GIDA’DA TOPLU SÖZLEŞMEDEN YARARLANMALI!

En son katıldığımız basın toplantısında Çaykur Genel Müdür’ü bir gazetecinin grev süreci hakkındaki sorusuna Öz Gıda- İş sendikası mensupları da toplu sözleşmeden yararlanmalı demişti.

Bu konuda sayın müdürümle hem fikiriz. Evet Öz Gıda-İş sendikası mensuplarıda toplu sözleşmeden yararlanmalı. Fakat genel müdür bir şeyi gözden kaçırmış. Zaten Tek Gıda-İş sendikası genel başkanı Mustafa Türkel’de hiçbir konuşmasında onlar bu toplu sözleşmeden yararlanamazlar demedi ki. Geçsin Öz Gıda’lılar ÇAYKUR’DAKİ TEK YETKİLİ SENDİKA OLAN TEK GIDA-İŞ SENDİKASI’na onlarda yararlansın bu sözleşmeden. İtiraz olacağını zannetmiyorum ÇAYKUR’DAKİ TEK YETKİLİ SENDİKA OLAN TEK GIDA İŞ SENDİKASI tarafından.

İHANET EDEN KİM?

Şimdi ben bu doğrultuda bir iki soru yöneltmek istiyorum. İhanet eden kim? Çaykur’da emekçiyi bu noktaya getiren Öz Gıda-İş sendikası mı? Yoksa hakkını aramakta kararlı olan ÇAYKUR’DAKİ TEK YETKİLİ SENDİKA OLAN TEK GIDA İŞ SENDİKASI mı?

Veya başka bir soru daha takılıyor insanın aklına. Çaykur’da işçiyi greve sürükleyen bu ileri demokrasi sistemi mi ihanet eder bölge halkına, yoksa ÇAYKUR’DAKİ TEK YETKİLİ SENDİKA OLAN TEK GIDA İŞ SENDİKASI’nın hakkı olan isteklerinin alamadığından Greve gitmesiyle ÇAYKUR’DAKİ TEK YETKİLİ SENDİKA OLAN TEK GIDA İŞ SENDİKASI mensupları mı?

DEVLET MEMURU OLMADIĞINI HATIRLADI

Söylemeden edemeyeceğim. Bildiğiniz gibi ülkemizde devlet memurları dahi hakkını aramak için meydanlara dökülürken çok değerli Zıraat Odası Başkanı Nevzat Paliç “Biz  bir odayız kafamıza göre iş yapamayız” demişti, Çay üreticisi eylem yaparken. Son çıkan haberi görünce çok şaşırdım. Galiba Nevzat Bey’de olayın ciddiyetinin farkına varabildi ve bu sefer zulme sessiz kalmadı. Helal olsun sana başkan kim tutar seni. Doğru bildiğin yolda ilerle. Darısı çay üreticisinin sıkıntı çekeceği günlerin başına.

KARAR MİLLETİN!

Süreci takip ettim gördüm. Kısaca yorumladım. Şimdi karar milletin. Millet ihanet edeni de etmeyeni de ve hatta ihanet ediyormuş gibi gösteren ihanetçileri de iyi çözecektir. Çaykur’da hakları ötelenen, alın terleri hiçe sayılan, mezardaki ölülere imza attırılarak sendikaları küçük düşürülmeye çalışılan Tek Gıda-İş sendikası mensupları mı ihanet içerisindedir, yoksa onlara ihanet ediyorsun diyen Genel Müdür mü çok büyük bir yanılgı içerisindedir.

Rizeliler kimin kendisine ihanet ettiğinin karırını doğru şekilde alacaklardır.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.RIZE
 • DOLAR
  TL
 • EURO
  TL
 • BİST
 • ALTIN
  TL
 • Listelenecek kayıt bulunamadı