SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

KARADENİZ’DE AKŞENER RÜZGARI!

Sinop meydanını dolduran coşkulu kalabalığa seslenen Genel Başkan adayı Meral Akşener, kongrenin Çağrı Heyeti’nce ilan edilen 19 Haziran’da yapılacağını tekrarlayıp, “Başka bir kongre tarihi mümkün değildir” dedi

KARADENİZ’DE AKŞENER RÜZGARI!
Bu haber 01 Haziran 2016 - 0:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karadeniz turuna hız kesmeden devam eden MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, saat 11:00’de Fatsa Fanizan Otel’den hareket ederek dünkü Karadeniz turunu Sinop-Samsun/ Bafra
hattında tamamladı.

Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, “19 Haziran’daki kongre tarihi, sizin başardığınız bir tarihtir. Türkiye’de ilk defa başarılan bir sivil harekettir. Dövüşmeden, itişmeden, ona buna yaslanmadan, güç odaklarıyla el sıkışmadan, meydan okuya okuya, engelleri yıka yıka gelinen bir noktadır.” dedi.

MHP Genel Merkezi’nin kongreyi yapmamak için elinden geleni yaptığını dile getiren Akşener, “Meşveret yapalım diye yola çıktık. Maalesef istişare ortamı ortadan kalktı. ‘Delegelerin imzasını alın’ denildi. 548 delege imza verdi. 306 delegemiz de ‘kongreyi toplayın gelip orada ‘evet’ oyu vereceğim’ dedi. Yani 854 delegenin tamamı olağanüstü kurultayı istiyor. Bunları götürdük, ‘hayır’ denildi. Zorunlu olarak bizi mahkemeye gönderdiler. O mahkeme sürecini de biliyorsunuz, mübarek, engelli koşu oldu.” ifadelerini kullandı.

Hukukun üstünlüğü ve adaletin tesis edilmesine yönelik delegelerin örnek bir tutum sergilediğine işaret eden Akşener, “5,5 aydır gösterdiğiniz direnç, milletimizin gözünde Türkiye’nin durumunu gösteren bir ayna halini aldı. 15 Mayıs, Türk demokrasi tarihine altın sayfaya altın harflerle yazılmış bir not olarak düştü. Dolayısıyla üst kurul delegelerimiz 5,5 ay içinde iki şeyi başardı.

İftiralara direnç gösterdiler. ‘Paralel’ denildi hepimize, hadi bana denildi, anladık da delegeye ‘paralel’ denildi. ‘Cemaat destekliyor’ denildi. Denilmedik şey kalmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de uzun zamandır oluşturulan “korku imparatorluğunun” yerle bir edildiğini anlatan Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun için 19 Haziran’daki kongre tarihi, sizin başardığınız bir tarihtir. Türkiye’de ilk defa başarılan bir sivil harekettir. Dövüşmeden, itişmeden, ona buna yaslanmadan, güç odaklarıyla el sıkışmadan, meydan okuya okuya, engelleri yıka yıka gelinen bir noktadır. Bugün gelinen noktada çağrı heyetini hakimler, mahkeme görevlendirmiştir. Bu arkadaşlarımız bu kararı vermemiş olsalar, kongreyi yapmamış olsalar 6 ayla 3 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanmak zorunda kalırlardı. Genel merkezin 10 Temmuz’daki seçimli kongresini, kongre yapma kararı maalesef kendilerinin elinin tersiyle ittiği, 548 imzayı kabul etmedikleri günden itibaren mahkemeye intikal ettiği için, gene tüzüğümüze göre böyle bir kongre kararı alma hakkının bulunmamasıyla nedeniyle yapamayız.”

“MHP Genel Merkezi şimdi de ‘10 Temmuz’da kongre olacak, hadi bakalım buyurun, öbürü gayri meşru’demektedir” ifadesini kullanan Meral Akşener, şunları kaydetti:

“Kesinlikle bu bir tuzaktır. Bu delege, bu teşkilat bu tuzağa düşmeyecektir. Eğer o gün hukuksuz şekilde, tüzüğe ve kanuna aykırı biçimde kongreye gidilir o kongre yapılırsa aynı kongreye davet eden insanlar eliyle iptal ettirirler. Tekrar 6 ayımıza sebep olur. Bu nedenle 19’unda tüzük kongresinin yapılacağını sizlerle paylaşmak isterim. Maalesef genel merkezin eliyle bu duruma geldiğinizi sizinle paylaşmak istiyorum. Hukuken verilen görevi yerine getiren çağrı heyetinin kararına hep beraber uyacağız. Önce sizin katılımıyla tüzük değişecek, ondan
sonra alınan kararla seçimli kongreye gidilecek. Sayın Genel Başkan, genel merkez mensupları çağrı heyetiyle irtibat halinde olmak üzere bir veya birkaç arkadaşımızı görevlendirebilir ve birlikte 19 Haziran’da kongre yapılabilir ama o kongreyi yapacak olan çağrı heyetidir. Başka bir kongre tarihi mümkün değildir. Seçimli kongre, sonra sizler tarafından alınan kararla yerine getirilecektir.”

3 ayda 37 il gezmiş olacağını belirten Akşener sözünü şöyle noktaladı: “Zaten çok şey söyledim yeni bir şey ne söyleyebilirim. Bizim olağanüstü kurultay talebimiz iç işimizdi. Türk milletinin gözü MHP’nin üzerine döndü. Sinop’ta 2 delege var. Her şehrin kendi içinde talepleri var. Hem o şehirdeki seçmen kardeşlerimizin meydanları doldurması bizim talebimizin doğruluğunu gösteriyor. MHP’nin hak arama tutumunu Sinop’taki iktidar yürüyüşümüz ile pekiştireceğiz.”

Karadeniz’de Akşener rüzgarı esti

İlk olarak Samsun’un Terme ilçesine gelen Akşener, Sahil Taksi durağına uğradı. Vatandaşlarla sohbet ederek hayırlı kazançlar dileyen Akşener kendisine ikram edilen baklavanın da tadına baktı. Meral Akşener, ardından Samsun 19 Mayıs ilçesine geçerek kısa bir yürüyüş yaparak vatandaşları selamladı. Daha sonra Samsun’un Alaçam ilçesine giden Akşener vatandaşlar tarafından yolu kesilince aracından inerek bir Çay Evi’nde oturarak çay içti ve vatandaşlarla sohbet etti. Orada kısa bir konuşma da yapan Akşener, “Yanımda olduğunuz için teşekkür ederim. Bizimki bir iktidar yürüyüşü. Ömer Başkan bize bütün Karadeniz’i gezdirecek herhalde. Ömer başkan nereye götürüyorsa oraya gidiyoruz” dedi.

Meral Akşener’e Fatsa’dan itibaren MHP Samsun eski İl Başkanı Ömer Süslü de eşlik etti. Alaçam ziyaretinden sonra Samsun Yakakent üzerinden Sinop’un Gerze ilçesine geçen Akşener, burada da sevgi gösterileri ve çiçeklerle karşılandı. Gerze’de bir pastanenin açılışını da yapan Akşener, pastane sahiplerine hayırlı işler diledi. Akşener’e pastane sahibi tarafından kendisine bir tablo hediye edildi.

Sinop Gerze’den itibaren oluşan yüzlerle araçlık konvoy eşliğinde Sinop şehir merkezine gelen Akşener’e yoldan geçen vatandaşlar el sallayarak sevgi gösterilerinde bulundu. Akşener de el sallayarak karşılık verdi. Sinop Antik Otel’de delegelerle bir toplantı yapan Akşener, daha sonra Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda vatandaşlar ve partililerle bir araya geldi. Sinop’un 2 Üst Kurul Delegesi’nden imza veren ikisi de Akşener’i Sinop gezisinde hazır bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA