SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

IŞİD, Türkiye sınırındaki Marea kasabasını kuşattı

IŞİD Türkiye-Suriye sınır bölgesinde saldırıya geçti. Örgüt, Suriyeli muhaliflerin elindeki Marea kasabasının kontrolünü ele geçirmek için yoğun saldırı başlattı ve kasabayı kuşattı. Marea kasabası Kilis’in karşısındaki Azez’e sadece 3 kilometre uzakta

IŞİD, Türkiye sınırındaki Marea kasabasını kuşattı
Bu haber 29 Mayıs 2016 - 20:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suriyeli muhalif gruplar, IŞİD’in perşembe günü bölgeye sürpriz bir saldırı başlattığını, dün sabah da Marea’ya tank ve patlayıcı yüklü arabalarla saldırdığını bildiriyor.

‘IŞİD BÖLGEYİ TAMAMEN KUŞATTI’

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, IŞİD’in Halep’in kuzeyindeki Mare şehri yakınlarındaki bazı köyleri ele geçirdiğini ve örgütün bölgeyi tamamen kuşattığını açıkladı.

Türkiye ile Halep arasındaki “Azez koridoru” üzerinde kalan kasaba, hem insani olarak Halep’e yardımların ulaşabilmesi hem de askeri açından muhaliflerin bölgede tutunabilmeleri için stratejik olarak önemli.

Bölge muhalifler, Suriye ordusu ve IŞİD tarafından bölünmüş durumda.

IŞİD’in önce Azez çevresindeki altı köyü ele geçirdiği ve Marae kasabasına güneyden bağlantıyı kestiği belirtiliyor. Marea’da 15 bin sivilin olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlar, IŞİD’in Suriye’nin diğer bölgelerinde toprak kaybetmesine rağmen yeni saldırı düzenleyebilmesinin, örgütün hâlâ saldırı kapasitesi olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA