SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

‘İşçilerin Çalışma Şartlarının İyileştirilmesi İçin’

‘İşçilerin Çalışma Şartlarının İyileştirilmesi İçin’
Bu haber 28 Eylül 2015 - 12:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

sultan murat karadağ

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ, son günlerde ülkede yaşanan terör olaylarında şehit düşen güvenlik görevlilerine başsağlığı diledi. Ülkenin zor dönemden geçtiğine dikkat çeken Karadağ birlik ve beraberlik mesajı verdi. Fabrika ziyaretlerini sürdürdüklerini ve işçilerle bir araya gelerek eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını anlatan Karadağ “Fabrikaların lavabolara girilmez haldeyken Çaykur yönetimi ile birlikte yaptığımız girişimlerle hijyen şartlarında son derece güzel ortamlar hazırlandı. Toplu iş sözleşmelerinde sendikalar işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışma yapar maddeleri var. Daha önceki sendika da bu yönde çalışma yapabilirdi ama böyle bir çalışa yapmadılar.

Biz hakkımız olan maddelerin takipçisi oluyoruz. İşverenin işçilerin çalışma koşullarını iyileştirme zorunluluğu var. Biz bunun yakın takipçisi oluyoruz. İşçilerin da öncede fabrikada oturma yerleri yoktu. Çay mola zamanlarını sağda solda geçirirdi. Biz şuanda bütün fabrikalara işçilere oturma yerleri yaptırdık. Tüm fabrikalarda televizyonlar koyduk. Mola saatlerinde işçilerimiz güzel bir ortamda çaylarını içip televizyonlarını seyrederek dinlenebiliyor. İşçilerimizin sendika olarak şekerini bardağını alıyoruz. Sıcaktan durulamayan fabrikalara Çaykur ve bizlerin katkısı ile klima alındı. Fabrikalarda klima bir devrimdir. Bundan sonrada bu tür uygulamalarımız devam edecek.

İŞÇİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ

Çaykur yönetimi ile zaman zaman bir araya gelerek işçiler için yapılabilecekleri konuştuklarını anlatan Karadağ, “Gelecek sezon çay sezonu açılırken 47 fabrikanın oturma yerleri ve yemekhanelerine klimalar takılacak. Yaş çay dökülen soldurma traflarının olduğu bölge çok sıcak. Orada duran işçi arkadaşlarımız çok sıcak olduğu için etkileniyor. Bu yerleri ayırarak işçilerimizin duracağı alana klima takacağız. Amacımız yeri geldiği zaman işçilerimizin sorunlarını çözmek için sendika ve Çaykur’da bulunacağız ancak daha çok işçi arkadaşlarımızın yanında olacağız. Sorun yerine tespit edilir. Sendikacılık budur. Fabrikaları geziyorduk şimdi daha çok işçi arkadaşlarımızla birlikte olmayı sürdüreceğiz.”

İŞÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRELERİNİ UZATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İşçilerin çalışma sürelerinin uzatılması için çalışma yürüttüklerini anlatan Karadağ, “Bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda çayın durumuna göre işçilerimizin en az 150 gün ve üzeri çalışmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Çaykur’la bu konuda temasımız oldu. İnşallah sonuç alacağımızı ümit ediyorum. Çaykur Genel Müdürlüğü binasında kreş açılması için çalışmamız var. Bundan işçi memur arkadaşlarımız yaralanacak. İşçilerimiz için açtığımız lokal yerimiz var. Ücretsiz çay ikramımız var. İşçilerimizin maç izleme imkanı var.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA