SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Irkçı reklam yayınlayan firmadan özür

Çin’de yayınladığı ırkçı reklam filmiyle tepki çeken deterjan firması özür diledi. Özre, siyahi bir gencin çamaşır makinesinden Asyalı olarak çıktığını gösteren reklam neden oldu

Irkçı reklam yayınlayan firmadan özür
Bu haber 29 Mayıs 2016 - 20:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çamaşır makinesi deterjanı üretimi yapan Çinli “Shanghai Leishang” adlı firma, yaptığı açıklamada, ırk ayrımcılığından kaçındıklarını ve bu tarz şeyleri şiddetle kınadıklarını belirtti.

Reklam filminin tartışmaya neden olduğu için üzüntü duyulduğu ifade edilen açıklamada, tartışmaya neden olan içerikle ilgili sorumluluktan kaçılmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Reklamın yayılması ve medyanın olayı büyütmesi nedeniyle sebep olduğumuz zarardan dolayı Afrikalılardan özür diliyoruz. Tüm içtenliğimizle halkın ve medyanın bunu büyütmeyeceğini umuyoruz” ifadesi kullanıldı.

Ülkede sosyal medyada mart ayında yayınlanan ve bu hafta artan tepkiler nedeniyle kaldırılan reklam filminde çamaşırları yıkanması için makineye atan kadının yanına siyahi bir genç yaklaşıyor.

Elinde bir kutu boya ve boya fırçası olan gencin, kıyafetlerinde ve yüzünde boya lekeleri olduğu görülüyor. Kadının ağzına deterjan kapsülü koyduktan sonra çamaşır makinesine attığı genç, yıkandıktan sonra kıyafetleri ve yüzü temizlenmiş, açık tenli bir Asyalıya dönüşüyor.

AA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">