SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Hukuk ve Demokrasi için çalışacağız

Baro Başkan adayı Mehmet Çırakoğlu Avukatların görev yaparken her türlü siyası kimlikten uzak kalmaları gerektiğini belirterek “ Önce adalet ve hukuk, Hukuk”un ön planda tutulacağı seminerler ve eğiktim çalışmalarına ağırlık vereceğiz” dedi.

Hukuk ve Demokrasi için çalışacağız
Bu haber 09 Ekim 2016 - 0:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 Ekim tarihinde yapılacak olan Rize Baro seçimleri öncesi Basın ile bir araya gelen Başkan adayı Mehmet Çırakoğlu Hukuk ve Demokrasi için kucaklayıcı olacaklarını söyledi.

15 Ekim tarihinde yapılacak olan Baro seçimleri öncesinde listesinde yer alan bazı avukatlar ile Basın karşısına geçen Baro Başkan adayı Mehmet Çırakoğlu meslek içi eğiktim faaliyetlerine önem vereceklerini belirterek “ Mesleğe yeni katılacak olan arkadaşlarımız meslek incesi yeterli eğitim alamamakta ve büyük sıkıntılar yaşamaktalar, bu arkadaşlarımızın eğitimlerine öncülük edeceğiz. Her geçen gün büyümekte olan Avukatlık ailesine Baro binamız yeterli olmamakta bağımsız bir yer bularak Baromuzu yeni yere taşımak istiyorum. Baro üyeleri sadece ramazan veya 5 Nisan tarihlerinde değil sürekli ailelerimiz ile bir araya gelerek dayanışma ve kaynaşmayı sağlayacağız. Yıllardır TBB Türkiye çapında barolar arasında yapılan Stajyer Avukatlar kurgusal duruşma yarışmasına Rize olarak hiç katılmadık, artık bu yarışmalara ciddi olarak hazırlanacağız. Stajyer Avukatlar Cezaevinin nasıl bir yer olduğunu bile bilmiyorlar, bütün Stajyer Avukatlarımızı bu sisteme dahil ederek kendilerine destek olacağız. Ayrıca yine Bölgesel futbol turnuvalarında iki yıldır şanssız olaylar yaşanmakta ve bu olaylar tamamen baro yönetiminin organizasyona katılım ve hazırlık sürecine kayıtsız kalmasından kaynaklanmakta, bu turnuvalara bizzat inisiyatif alacağız” dedi.

Siyasi kimlikten uzak duracağız

Çırakoğlu açıklamasında görev yaparken her türlü siyası kimlikten, her türlü siyası görüşten sıyrılmış olarak her şeye yalnızca hukuk çerçevesinde yaklaşacağız diyerek “ Karadeniz bölgesinde sürükleyici önder baro olacağız, Birlik başkanımızı ve baro başkanlarını ağırlayacak etkinlikler düzenlenecek, Müsteşarımız, TBB Başkanımız, Yargıtay ve HSYK üyelerimizin katılacağı büyük bir hukuk sempozyumu düzenleyeceğiz. Türkiye çapındaki Rizeli önde gelen hukukçuları, Hakim ve savcıları yılda en az bir kez bir araya getirerek, tanışma ve kaynaşma toplantıları düzenleyeceğiz, göreve gelir gelmez ilk işimiz Sayın Cumhurbaşkanımızı bütün kurullarımızla birlikte ziyaret etmek olacaktır. Bütün adliyelerimizde Avukat bekleme odalarını yeniden dizayn edeceğiz. Yeni büro açacak olan arkadaşlarımıza düşük faizle kredi imkânı sağlatacağız. CMK hizmetlerini şeffaf hale getireceğiz. Görevlendirme listelerini düzenli bir şekilde internet sitemizden ilan edeceğiz. Özel hastanelerde ücretsiz Check-up anlaşması yapacağız. Üyelerimize her konuda, Arabuluculuk dahil ücretsiz eğitimler verilecek. Avukatların şirketler tarafından sömürü anacıyla kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. İsteyen avukatlarımıza diksiyon, beden dili, dilekçe yazma konularında eğitimler verilecek. Meslek icra ederken bazı zorluklarla karşılaşan arkadaşlarımızın sorunlarına ivedi çözümler üreteceğiz. Avukat kimliğinin resmi kurumlarda hakkı ile tanınması için gerekli her türlü girişimlerde bulunacağız. Adliyelerde eleman eksikliğini gidereceğiz. Seçkin tur şirketleri ve otellerle anlaşma yaparak baromuza kayıtlı avukatların kolaylıkla tatil yapmalarını sağlayacağız. Avukat meslektaşlarımızın hakkı olduğunu düşündüğüm yeşil pasaportun alınması konusunda gereken çalışmaları yapacağız” dedi.

Rize barosu örnek olacak

Çırakoğlu Avukatlık mesleğinin itibarını artırması için amaç edinilen projelerin hayata geçmesi için çalışacaklarını belirterek “Baro olarak tüm siyası görüş ve anlayışa karşı eşit mesafede durmak zorundayız. Çoğulculuk esasına göre yönetilen ve katılımcı bir baro oluşturulmasına çalışacağız, her vatandaşımız bizim için birinci sınıftır. Her hangi bir partinin ideolojik sözcüsü olmayacağız. Ben asla değil biz olacağız. Tüm baskı ve kısıtlamalardan uzak, bağımsız avukatlar olarak hukuk devleti ilkesinin sekteye uğramaması için çalışacağız. Avukatlık hak ve yetkilerini tırpanlayan her türlü mevzuatın iptali için etkin girişimlerde bulunacağız. Baromuz ve Avukatların çözüm bekleyen yüzlerce sorunu vardır. Meslektaşlarımıza vaat edebileceğimiz en büyük hizmet, baromuzun özgür ve bağımsız kılınmasıdır. Adıl yargılama ve savunma hakkının kutsallığı hususunda asla tavizi olmayan bir baro olacağız. Avukat, Hakim ve savcı ilişkilerinde avukatların itibar ve haysiyetlerinin zedelenmeyeceği bir yapının oluşturulması için çalışacağız. Hakim ve savcıların avukatlara karşı en küçük bir saygısızlığı bizim tarafımızdan kabul edilemez ve azla görmezden gelinemez. Çok sesli bir baro ile tüm avukat kardeşlerimle p0otansiyelimizi birleştirip beraberce Rize barosunu yöneteceğiz. Rize barosu bağımsız, çoğulcu, denetlenebilir, Hesap verebilir ve şeffaf bir yönetime kavuşacaktır. Bu mesleği hak ettiği yere taşımak tüm saygın meslektaşlarımın ve biz yönetime talip olanlar sayesinde olacaktır” dedi.

Yönetim listesi

15 Ekimde yapılacak olan kongre öncesi Mehmet Çırakoğlu”nun yönetim listesi ise şöyle oluşturuldu.

Başkan Mehmet Çırakoğlu,

Asıller,, Selin Eren, Gülsüm Yıldırım, Ali İmran Büyük, Handan Demircan, Rıffat Uluşahın, İbrahim Tekeşin, Şakır Aytaş ve Uğur Yaşar Ergüven,

Yedekler Hasan Aydınoğlu, Ferhat Artan, Önder Saraloğlu, Cemil Kurtuluş, Sedat Kahya, Valkan Kulaber, Muhammet Ergün, Hasan Aslıyüksek.

Disiplin kurulu; Memduh Eldeş, Kenan Karahan, Burak Baraner, Denetleme Kurulu: Serkan Ellialtı, Zirverhan Hacıosmanoğlu

Delege kurulu: Safiye Beyaz, Seher Kandıl, Ateş Hatinoğlu olarak oluşturuldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA