SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Görme Engeli Otostopla Rize’ye Gelmesine Engel Olamadı!

Görme Engeli Otostopla Rize’ye Gelmesine Engel Olamadı!
Bu haber 15 Haziran 2015 - 15:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

4 yıl önce otostop çekerek tüm Türkiye’yi gezen Yunus Emre Albayrak ve Murat Kılıç bu kez olayı gezmeyle bırakmayıp belgesel çekiyor.

Otostop31

Hasan Fehmi Demir 

Final Sınavlarına hazırlanırken kendisine gelen bir eposta görme engelli Yunus Tarik’in hayatını değiştirdi. Türkiye’yi otostopla gezen Yunus Emre Albayrak ve Murat Kılıç bir duyuru yaparak Görme Engelli Bir arkadaşla yola çıkarak belgesel çekmek istediğini Tarik’in okuduğu üniversiteye duyurdu.

Duyuruyu Öğrenim gördüğü üniversitenin duyuru postalarında okuyan Görme Engelli Yunus Tarik, Albayrak ve Kılıç ile irtibat kurarak otostopla Türkiye’yi gezmeye başladı. Tarik, Kılıç ve Albayrak’a bir başka gezgin Rana Kaya’da eşlik ediyor. Göremediği yerleri hissettiğini dile getiren Tarik ise otostopla seyahat etmekten gayet memnun bir şekilde yol arkadaşlarına ayak uyduruyor.

Kayseri’den gezgin arkadaşları Yunus Emre Albayrak ve Murat Kılıç’a katılan Yunus’un arkadaşlarıyla son durağı Rize oldu. Kayseri’den belgesellerine başlayarak otostopla yola çıkan grup Tokat’ta geçirdikleri bir gecelik kampın ardından yollarına otostopla devam ederek Samsun’a ve ardından Ordu, Giresun, Trabzon kamplarını da tamamladıktan sonra son durakları olan Rize’ye ulaştı. Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne bağlı Ayder Yaylası’nda Rafting yapan gurup gezi planını tamamlayarak geldikleri gibi otostopla geriye dönmeyi planlıyor.

Gezi hakkındaki düşüncelerini bize aktaran Görme Engelli Yunus Tarik, kendisi gibi görme engelli vatandaşlara “Onlar da yapabilirler. Öncelikle Kendileri yapabileceklerine inanmalılar. Çevrelerindekiler inanmıyorsa bile onları inandırmak yine kendi ellerinde. Evet, bir ön yargı var ama yıkmak için uğraşmazsan kendiliğinden yıkılmaz. Önce bu yargıyı kendi içinde yıkacaksın” diyerek kendilerine güvenmeleri gerektiğini dile getirdi. Gezilerin sadece bu kadarla sınırlı kalmayıp devam etmek istediğini de sözlerine ekleyen Tarik “Kendime 10 gün bir fırsat verdim. 10 gündür bu maceranın içerindeyim. İlk oldu ama son olmayacak. Arkadaşlarımı bırakıp İstanbul’a nasıl geri döneceğimi bilmiyorum. Kesinlikle bu olayı yeniden tekrarlayacağım” dedi.
otostop 21

Rafting Eşsiz Bir Zevk

Yeni şeylerle karşılaşmayı çok sevdiğini dile getiren Tarik sözlerine “Yeni şeyler denemeyi çok severim. Raftingde bunlardan biri oldu. Rafting yapmak çok eşsiz bir şey. O ırmaktaki soğuk suyu hissetmek, şelalerden aşağıya düşmek çok farklı bir şey” şeklinde devam etti.

Yunus’un aralarına yeni katıldığında endişeli olduklarını dile getiren Murat Kılıç “Çok endişeliydik. Yapabilecek miyiz diye düşünüyorduk. Fakat gayet kolaymış olaylar, düşünülen kadar zor değilmiş. Yunus’da gayet güzel koşturuyor. Yunus her istediğini kendi başına yapabiliyor, kimseye ihtiyaç duymuyor, başkasından yardım almıyor. Biz engelin karşısındaki insanlarda olduğunu düşünüyoruz. İnsanların bakış açısında bütün engeller” dedi.

İlkbaşlarda insanların kendilerine bakış açısının farklı olduğunu fakat insanlarla sohbet edince iyi karşılandığını ve insanların bakış açısının çok değiştiğini dile getiren Kılıç sözlerine “Gittiğimiz her yerde insanların evlerinin kapıları bizlere tamamen açık. Gayet iyimserler. Zaten bizim Türk İnsanı çok sıcak kanlı. İnsanlar sadece otostopu nasıl yapıyorsunuz diyor. O konuda da çok rahatız. Bekleyişimiz 10 dakikayı geçmiyor genelde. Hemen arabalarına alıyor insanlar. Gittiğimiz yerlerde sorunlar da yaşamıyoruz. Dışarıdan bakıldığı gibi değil yani. Karşı çıkan insanlar oluyor tabi ama genel olarak %80’i bizleri sahipleniyor” şeklinde devam etti.

otostop 12

Grubun içerisinde tek kadın olan Rana Kaya ise otostop çekerek seyahat etmenin düşünüldüğü kadar zor olmadığını dile getirerek “Yola çıktığımda yanımda daima arkadaşlarım oluyor. Ama şöyle ki toplumda kadına bakış açısı çok farklı. Ben bunu aşabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü bilindiği gibi değil ben uzun süredir yoldayım. Uzun süredir otostopla seyahat ediyorum. Uzun süredir otostopla geziniyorum. İnsanlar çok yardım sever, düşünüldüğü gibi zor değil” ifadelerini kullandı.

Arkadaşlarının çektiği belgesel hakkında görüşlerini dile getiren Kaya “Bir engel olacağını düşünmüştüm ama bu gerçekten bizim içerimizde bir engelmiş. Yunus benim bilmediğim çoğu şeyi biliyor. Psikolojiden bahsediyor, felsefeden bahsediyor. Benim eksiklerimi o tamamlıyor. Ben onu anlatarak tamamlamaya çalışıyorum” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA