SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Gazeteciler Derneği Başkanından Basın Bayramı Mesajı

Gazeteciler Derneği Başkanından Basın Bayramı Mesajı
Bu haber 23 Temmuz 2015 - 20:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

mustafa bayrak

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak Basın bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda basının özgürlüğünün kısıtlandığını ve  bazı basın kuruluşlarının taraf olduğunu savundu.

24 Temmuz Basın bayramı nedeniyle 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak yayınladığı mesajinda “ Her mesleğin kendine özgü bir günü var. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmış. “İlk gazetenin çıktığı günü belirleyelim” demişler. Ama iki ayrı görüş ortaya çıkmış. Türkiye’de ilk gazetenin çıkışı, tabii Osmanlı’dan sonraki Cumhuriyet döneminde kalan topraklar üzerinde. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışı. İlk Türkçe gazete ama onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ileri sürmüşler. Bu anlaşmazlık nedeniyle o konuda bir görüş birliği olmamış. Bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u ortaya atmış. 24 Temmuz bildiğiniz gibi II. Meşrutiyet’te 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış olduğu birgün. Yani bir başkaldırı simgesi. Bu nedenle 24 Temmuz kabul edilmiş ve tabii Basın Bayramı olarak belirlenmiş” dedi.

Basın’da ayrım ve yön olmaz

Bayrak mesajinda “ Maalesef günümüzde henüz bir içeriği olmamasına rağmen bazı haber siteleri basın olarak kabul edilmiş ve bazı bürokrat ve siyasilerin olmazsa olmazı olmuşlardır. 212 Sarı Basın kartı taşıyan ve işin ehli olan bu meslektaşlarımıza haksızlık yapılmakta ve basın arasında ayrımcılık yapılmakta. Bazı basın kuruluşları ise yan ve yön olmaya devam etmektedir. Dileğim bazı yasalarda değişiklikler yapılarak gerçek basın yaşatılır” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA