SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Fransa’da Euro 2016 öncesi büyük kriz

Fransa’da hükümetin istihdam yasasında yapmak istediği değişikliklere karşı Euro 2016 Futbol Şampiyonasına sadece dokuz gün kala demiryollarında ucu açık grev başlatıldı.

Fransa’da Euro 2016 öncesi büyük kriz
Bu haber 01 Haziran 2016 - 23:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Devlet Demiryolu Şirketi SNCF yüksek hızlı tren seferlerinin yüzde 60’ı, diğer seferleri ise üçte biri ila yarısının yapılabileceğini açıkladı.

Anayasadaki bir boşluktan yararlanılarak parlamentonun alt kanadından oylama yapılmadan geçirilen tasarı bu ay Senato’nun gündemine gelecek.

Sosyalist Cumhurbaşkanı Francois Hollande, aylardır süren grevlere ve geçen perşembe günü polis ve protestocular arasında çatışmalara dönüşen yürüyüşlere karşın, tasarının geri çekilmeyeceğini söylemişti.

Muhalefetteki Muhafazakâr politikacı Nicolas Sarkozy Hollande’ı kriz yönetiminde “en başından beri her şeyi yanlış yapmakla” suçladı.

Eski Cumhurbaşkanı Valeurs Actuelles dergisine yaptığı açıklamada “Tasarıyı parlamentodan zorla geçirmek müzakereyi engelledi. Fikirlerin parlamentoda tartışılmasını engellerseniz, tartışma sokaklara taşınır” dedi.

Ülkenin en güçlü sendikalarından CGT’nin öncülüğünde son üç ayda düzenlenen sekizinci demiryolları grevi dün gece başladı.

14 Haziran’da genel grev

İngiltere ve Almanya’ya yapılan hızlı tren seferleri normal tarifesinde sürerken, İspanya ve İtalya’ya giden hızlı seferlerin yüzde 40’ının yapıldığı bildiriliyor.

CGT Paris metrosu ve başkentteki diğer toplu ulaşım hizmetlerinde de yarından itibaren grev çağırısı yaptı. Ancak başkentteki grevlerin hayatı çok olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Grevlerin hava ulaşımının da istihdam yasasındaki değişikliklerle doğrudan ilgili olmayan bir anlaşmazlık yüzünden çıkılacak grevle olumsuz etkileneceği söyleniyor.

Petrol rafinerilerindeki grev de devam ediyor. Ancak AFP Haber Ajansı yakıt istasyonlarındaki arz sorununun kayda değer ölçüde çözüldüğünü bildirdi.

Fransa’da çalışanlar istihdam yasasındaki değişiklik tasarısının Senato gündemine geleceği 14 Haziran’da genel greve gidecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA