SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

ÇOCUKLARDA YÜKSEK TANSİYON UYARISI

ÇOCUKLARDA YÜKSEK TANSİYON UYARISI
Bu haber 17 Mayıs 2016 - 11:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yüksek tansiyonun sadece yaşlılarda değil, genç ve çocuklarda da görülebileceğini, 3 yaşından itibaren her muayenede çocukların tansiyonunun ölçtürülmesi gerektiğini belirtti.

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü olması sebebiyle bir açıklama yapan Dr. Kadir Demirel, yüksek tansiyonun sebepleri ve yol açtığı sorunlara değindi. Dr. Kadir Demirel, “Yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. En sık rastlanan belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır. Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARDA DA YÜKSEK TANSİYON GÖRÜLEBİLİR
Yüksek tansiyonun çocuklarda da görülebileceğini belirten Demirel, açıklamalarına şöyle devam etti;
“Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir. Hipertansiyonu olan kişiler; tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli, sağlıklı beslenmeli fazla kilolu ise kilo vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalı tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, kan basıncı düzenli izlemeli, izlenmesini sağlamalıdır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA