SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

ÇOCUKLARA AŞI YAPILMASI ÖLÜMCÜL HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİYOR

ÇOCUKLARA AŞI YAPILMASI ÖLÜMCÜL HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİYOR
Bu haber 28 Nisan 2016 - 14:40 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Özel Eskişehir TSG Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Zeynep Delibaş, aşılar kullanılmaya başlandığından beri birçok bulaşıcı hastalığın görülme sıklığı ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümler azaldığını, hatta bazı bulaşıcı hastalıkların tarihe karıştığını belirtti.

Aşıların özellikle çocuklar üzerinde ki olumlu etkilerinden bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Zeynep Delibaş, aşılamanın bulaşıcı hastalıklara karşı korunmanın en etkili, en güvenilir yöntemlerinden biri olduğunu söyledi. Günümüzde 26 farklı hastalığın aşıyla önlenebildiğine dikkat çeken Dr. Delibaş, “Aşılar dünyanın her yanında, her yıl 3 milyon ölümü önlerken, yılda 50 bin çocuğun da hastalıklar nedeniyle sakat kalmasını engellemektedir. Aşı ile önlenebilen hastalıklar çocukluk dönemindeki hastalıkların önemli bir kısmını oluşturmakta olup çocuk felci, kızamık, hepatit B, difteri, tetanos ve boğmaca bu hastalıklardan sadece birkaçıdır. Bazı hastalıklar ise, yine aşılar sayesinde yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nitekim çok tehlikeli bir hastalık olan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren dünyadan yok edilmiştir. Çiçek aşısı 1980 yılından beri uygulanmaktadır. 18. yüzyılda 60 milyon insanın ölümüne sebep olmuş olan çiçek hastalığı, başarılı aşılama programı sayesinde tüm dünyada eradike edilmiş durumdadır. Yapılan tahminlere göre bu sayede 350 milyon yeni çiçek vakasının ve çiçek hastalığına bağlı 40 milyon ölümün önüne geçilmiştir. Çiçek hastalığının yeryüzünden eradikasyonu ile elde edilen başarının ardından artık gözler aşıyla önlenebilir diğer hastalıklara dikilmiştir. Başarı ile yürütülen bağışıklama programları ile aşıyla önlenebilir diğer hastalıklarda da aynı sonuca ulaşabilmesi mümkün olacaktır” dedi.

“ÇOCUK FELCİNE ARTIK TÜRKİYE’DE RASTLAMIYORUZ”
Uzm. Dr. Zeynep Delibaş, çocuk felcinin dünyanın büyük bölümünde aşı sayesinde artık görülmediğini örnek vererek, konuşmasının bir bölümünde şunları söyledi:
“Bir zamanların korkulu rüyası olan ve 1988’de 350 bin çocuğun sakat kalmasına neden olan çocuk felcine ülkemizde artık rastlamıyoruz. Türkiye’deki son çocuk felci olgusu 26 Kasım 1998’de saptanmıştır. Sonunda ülkemiz 21 Haziran 2002’den itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Çocuk Felcinden Arınmış Ülke” sertifikası almıştır. Bunların yanı sıra, aşılamadaki gelişmeler sonucunda artık ülkemizde difteriye de rastlamıyoruz. Yakın zamanlara dek Anadolu’da salgınlara ve çocuklar arasında büyük kırımlara yol açan, aynı zamanda bir çocuk doktoru olan şair Ceyhun Atuf Kansu’ya “Kızamık Ağıdı” nı yazdıran kızamık hastalığına karşı 2000’li yılların başından beri yoğun bir aşılama kampanyası başlatılmış ve çok olumlu sonuçlar alınmıştır. Bütün bu olumlu gelişmelere karşın, ülkemiz, bulunduğu konumu ve çevremizdeki savaşlar nedeniyle artan insan hareketlerinden dolayı hastalıkların taşınması açısından risk altındadır. Bu nedenle, özellikle kızamık, çocuk felci, hatta difteri açısından riskli bir ülke konumuna gelmiş bulunuyoruz. Doğru aşılama kampanyaları ile 2014’ün başından itibaren vaka sayıları oldukça azalmış olup, 2014’te kızamık vaka sayısı 530 vakayla sınırlı kalmıştır. 2014’ün son üç aylık döneminde ise kızamık vakası bildirilmemiştir. Aşılamanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına karşın, maalesef günümüzde hala çocuklarını aşılatmayan ve onları aşı muafiyet formları doldurarak koruduğunu düşünen ebeveynler ve bunu destekleyen hekimler de mevcuttur.”

“YAPILAN ÇALIŞMALARDA AŞILARIN OTİZMLE İLGİSİNİN OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR”
Toplumda bazı kesimlerin aşıların otizme yol açabileceğini düşündüğünden aşılanmaya karşı olduklarını belirten Dr. Zeynep Delibaş, “Maalesef bu karşıtlık bazı hekimler tarafından da desteklenmektedir. Bundan dolayı da bir kısım aileler aşıdan kaçmaktadırlar. Oysa yapılan tüm çalışmalar aşılarla otizmin bir ilgisinin olmadığını göstermektedir. Öte yandan ülkemizde bazı aileler, aşı yapılmamasına rağmen hasta olmayan çocukları gördükleri için ve son dönemde yurt dışında da aşı karşıtı bazı kampanyaların gündeme gelmesi nedeniyle cesaretlenerek çocuklarını aşılatmaktan kaçınmaktadır. Bu yolda biz hekimlere düşen görev, aileleri bilinçlendirmek ve aşılamanın faydalarını en güzel ve etkili şekilde onlara aktarmaktır. Biz çocuk hekimleri olarak Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği aşı takvimini destekliyor ve bu takvime yeni aşıların girmesini de arzu ediyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA