SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Çin’e Kafa Tutan Kalkandereli!

Rize’de 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Sultan Murat Ayder, ucuz ve sağlıksız Çin mallarına inat tamamen ahşaptan kumandalı oyuncak araba yaptı.

Çin’e Kafa Tutan Kalkandereli!
Bu haber 23 Ocak 2016 - 18:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize’de yaşayan Sultan Murat Ayder isimli 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Sultan Murat Ayder tamamen ahşaptan kumandalı araba yaptı.

Bir zamanların en meşur arabası olan damperli Bedford’un ahşap maketini yapan Ayder “Ahşap işler benim hobim. Sürekli ne yapabilirim diye düşünüyordum. Ahşap Kamyon yapmayı düşündüm. Komple ahşap sadece lastikleri plastik. Motor aksamını oyuncak arabadan aldım. Diğer lambalarını, sinyal sistemlerini de hazır aldım. Diğer montajları bana ait. Toplam maliyet 500 liraya mal oldu. Küçük olduğu için ucuz miktar oldu. Daha büyükleri de olacak yani” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği yerli ararbayı da yaparım diyen Ayder “İmkan olsa gerçek arabada yaparım yani. Bir araba komple büyük bir ahşaptan araba yaparım yani” dedi.

Ortaöğretimini mobilya üzerine tamamladığını dile getiren Ayder konuşmasına “Lisede mobilya okudum. Zaten böyle şeylere hevesim var yani elimde yatkın böyle işlere. Biraz da elektrik elimden geliyor. Elektrikten de anlıyorum. Hiç yardım almadım. Hep kendim yaptım. Her şey bana ait yani. Eski arabayı tercih ettim. Çünkü eskiden konuşuluyor. Böyle bir şey olsun istedim. Damperi yapmak ta zor olmadı aslında. Nasıl yapacağımı düşündüm. Arabanın krikolarından yola çıkarak böyle bir şey çıkardım ortaya. Alanım mobilya olduğu için ahşaptan yaptım, Makine olsa gerçek araba da yapabilirdim” şeklinde devam etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA