SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

CHP’li Türüt: “Bu nasıl bir rapordur!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Kadın Kolları Başkanı Fazilet Türüt, TBMM’de kurulan, “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi” komisyonu tarafından hazırlanan 6 Mayıs 2016 tarihli araştırma raporunun derhal geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

CHP’li Türüt: “Bu nasıl bir rapordur!”
Bu haber 26 Mayıs 2016 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Raporun içeriğinin hem çocuklar hem de kadınlar için kabul edilemez hükümler içerdiğini belirten Türüt, “Rapor, çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla, 5 yıl boyunca sorunsuz ve başarılı bir evlilik sürdürmesi halinde, denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. Oysa; Devletin görevi, çocuklarımızı her türlü istismardan korumak, bunun önlemlerini almaktır. Çocuğun istismarcısı ile evlenmesinin yolunu açmak, ne hukukla, ne adaletle, ne ahlakla, ne de vicdanla açıklanamaz” dedi.

YASALARINIZA KURBAN EDECEĞİMİZ ÇOCUĞUMUZ YOK

Türüt açıklamasında, “Bu nasıl bir rapordur ki; çocuğun 5 yıl boyunca, istismarcısının, istismarının devam etmesinin, önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki, çocuk evliliğinin önünü açmaktadır. Bu nasıl bir rapordur ki, istismarcıya denetimli serbestlikten yararlanma yolunu açmakta, korumaya almakta, affetmektedir. Bu rapor, meclis çatısı altında nasıl olsa çoğunluktayım, meclisten, geçiririm diye düşünülüyor ise bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin. Bizim sizin yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuğumuz yok. Günlerdir, bu konuda atılan çığlıkları duymanızı, derhal raporunuzu geri çekmenizi bekliyoruz. Aksi takdirde, buna asla müsaade etmeyeceğimizi bilin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞİDDETE BAŞVURANI KORUMA RAPORU

Raporda yer alan ve şiddet gören kadınlarla ilgili önerilerin de asla kabul edilemez öneriler olduğunu belirten Fazilet Türüt, “Kadınlar yıllardır verdikleri mücadele sonucu, elde ettikleri haklarından, asla taviz vermeyecek, asla geri adım atmayacaklardır. Bu raporun da öngördüğü gibi; şiddet gören kadınlar için, son derece hayati olan koruma tedbirlerini, mesai saatleri ile sınırlandıramazsın! Koruma tedbiri almak için delil şartı getiremezsin ve ‘Delil getir seni koruyayım’ diyemezsin! Erkek mağdur olmasın diye, kadına verilecek nafakayı evliliğin devamı süresine bağlayarak, kadını şiddet gördüğü, mağdur olduğu bu evliliğe mahkum edemezsin! Bunun adına evliliği korumak diyemezsin! Bu evliliği korumak değil, şiddete başvuranı korumaktır, şiddeti meşrulaştıramazsın! Aile içi şiddeti uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi ile çözemezsin” dedi.

RAPOR ACİLEN VE DERHAL GERİ ÇEKİLSİN

Ailenin korunması için kurulan komisyondan, toplum olarak beklentinin çocuğa ve kadına istismarı, şiddeti önlemek konusunda daha ileri, daha önleyici, daha koruyucu politikalar üretmesi olduğunu ifade eden Türüt açıklamasını şöyle tamamladı; “Ancak üzülerek ve şaşkınlıkla görüyoruz ki, komisyon ne amaçla kurulduğunu unutmuştur. Aile kurumunun güçlendirilmesi, şiddetin önlenmesi amacı ile kurulan komisyon, kuruluş amacının tam tersine sonuçlar yaratacak bir anlayış içerisindedir. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partili Komisyon Üyeleri şerh koymuştur. Biz CHP Kadın Örgütü olarak, bu anlayışınızın karşısında olduğumuzu, sonuna kadar kadın ve çocuk haklarının koruyucusu olacağımızı, kazanılmış haklarımızdan asla ödün vermeyeceğimizi, çocuğa ve kadına karşı şiddetle, kararlılıkla ve inançla, mücadele edeceğimizi duyurur, Aile Komisyonuna buradan, “Raporunu Acilen ve Derhal Geri Çek” dediğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA