Rize'nin Flash Haber Sitesi

CHP Rize Merkez İlçe’den Çocuk İstismarı Tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Rize Merkez İlçe örgütü tarafından çocuk istismarı olaylarına tepki gösterildi.

CHP Rize Merkez İlçe’den Çocuk İstismarı Tepkisi
Bu haber 27 Şubat 2018 - 15:06 'de eklendi ve 213 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Rize Merkez İlçe örgütü çocuk istismarına karşı bir basın açıklaması yaptı.
Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer verildi: “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “ çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir”diyor.Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “çocuk istismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir
“Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır. 1. Cezaları arttırmak ve 2. İstismara zemin yaratan sebep olan kurumları ortadan kaldırmak.
İnsanlığın partisi, dili, dini ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.
Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.
Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz;
Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.
Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz.Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep diyoruz.
Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.
Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.”
53habermerkezi.net

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER