SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Cerattepe için 131 ülke imza kampanyası başlattı!

Cerattepe İçin 4 Kıta’da 131 Ülke, 335 Sendika İmza kampanyası Başlattı.

Cerattepe için 131 ülke imza kampanyası başlattı!
Bu haber 25 Mayıs 2016 - 21:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hayati Akbaş

Artvin Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı imza kampanyası başlatıldı.

Cerattepe’de çıkartılmak istene altın, bakır ve gümüş madenlerine karşı BWI, Tarım Orman İş ve Yeşil Artvin Derneği tarafından ortaklaşa 131 ülke ve 335 sendikanın katılacağı imza kampanyası başlatıldı.

Cerattepe’de çıkartılmak istenen altın, bakır ve gümüş madenlerinin doğaya zarar vereceği ve şehrin su kaynaklarını kirleteceği gerekçesiyle yöre halkı 25 yıldır mücadele ediyor. Bu mücadeleye destek olmak için, İnşaat ve Ağaç İşçileri Enternasyonali (BWI) ile Türkiye’den Tarım Orman Hayvancılık ve Çevre Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası Tarım Orman-İŞ ve Yeşil Artvin Derneği 4 Kıta’dan 131 ülke ve 335 sendikanın katıldığı imza kampanyası başlattı.

20 yılı aşkın bir süredir Cerattepe’yi maden işletmelerinden ve diğer çevresel tehditlerden korumak için mücadele veren Yeşil Artvin Derneği’nin ortaklığında imza kampanyası başlatıldı.

Yeşil Artvin Derneği resmi internet sitesinde yapılan açıklamada; “Cerattepe halkı bir maden şirketinin altın, bakır ve gümüş çıkarmak uğruna ağaçları keserek ve su kaynaklarını kirleterek yaşam alanlarını katletmeye yönelik planlarına karşı mücadele vermektedir. Şubat ayında binlerce insan Cerattepe’de bir araya gelmiş ve Cengiz Holding’in maden işletmesi kurma planlarını protesto etmiştir. Protestolar polisin sert müdahalesi ile engellenmeye çalışılırken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri protestolara katılan ve maden projesi için planlanan hukuksuz arazi teslimini gerçekleştirmeyi reddeden TARIM ORMAN-İŞ üyelerini sürgün etmekle tehdit etmişlerdir. Bu sebeple sendika bugün bu duruma bir dur diyebilmek için bizlerin acil yardımını istemektedir. Cerattepe’deki mücadele sadece ormanları ve su kaynaklarını değil aynı zamanda bölge insanının işini de korumakla ilgili hale gelmiştir. Bununla beraber, ormanlarımızı korumanın bizler ve gelecek nesiller için yaşanılabilir bir dünya bırakmak anlamına geldiği unutulmamalıdır. Cerattepe’deki maden planlarına ve sendika üyelerine yapılan baskılara dur demek için kampanyamıza katılın! Gelin Cerattepe’nin eşsiz doğal güzelliklerinin sonsuza kadar yok olmasını engelleyelim!” ifadelerine yer verildi.

İnternet üzerinden gerçekleşen imza kampanyasına katılmak isteyenler http://yesilartvindernegi.org/ adresinden projeye dahil olabilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA