SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Bu kez Öz Gıda’dan Tek Gıda’ya veryansın!

Bu kez Öz Gıda’dan Tek Gıda’ya veryansın!
Bu haber 18 Ağustos 2015 - 14:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

IMG_2618

Hasan Fehmi Demir

ÇAYKUR’da yetki tartışmaları son buldu, toplu iş sözleşmesi tartışmaları alevlendi.

ÇAYKUR’da yetkili sendika olarak sözleşme imzalayan ÖZ Gıda-İş Sendikası Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ geçmişte kendilerine yönelik yapılan açıklama ve haberleri örnek göstererek ‘İşçinin zararını, işçi zarar etmeyecek diyenler karşılamalı’ diyerek Tek Gıda-İş Sendikası Karadeniz Bölge Temsilcisi Ziya Aksoy’u hedef aldı.

Öz Gıda-İş Sendikası Rize Şube Başkanlığı’nda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ geçmişte kendilerine yönelik yapılan ‘Toplu iş sözleşmesinde sıfır zama imza attılar’ şeklindeki açıklamaları değerlendirdi.

Başkan Kardağ Flash53.com sitesinde, Hasan Fehmi Demir izası ile yer alan geçmişte yayınlanan haberleri örnek gösterek ‘Çeşitli yalan haberlerle arkadaşlarımızı yanlış yönlendirdikleri için bu toplantıyı yapmak zorunda kaldık” dedi.

Bir önceki basın açıklamasında imzaladıkları Toplu İş Sözleşmesi hakkında bilgi verdiklerini dile getiren Karadağ “Geçtiğimiz basın açıklamarında daha önce yaptığımız toplu sözleşme ile ilgili gerekli bilgileri vermiştik. Meselenin özünü daha iyi anlamk için bize karşı yapılan bazı açıklamalra dönmek istiyorum. 6 Şubat tarihinde ‘Türkiye’de hele hele sendikacılıkta namus çok önemlidir. Özellikle bir sendikacı namusu ve şerefi üzerinde söz verdimi onu mutalaka tutar. Yoksas teşkilatına ve kendisine olan güven ortadan kalkar. Ey Öz Gıda-İş sendikası imzaladığınız hukuksuz sözleşmeyi işçiden neden gizliyorsunuz. İşçiyi kaça sattınız’ diye bir açıklama yapılmıştı. Ve daha sonra da aynı kişi bir uyarı açıklaması yapmış, burada da ‘Herkes Aynı Haklardan Yararlanacak’ demiş. Bu iki açıklamayı yaptıktan sonra, şuan bize üye olmayan işçi kardeşlerimizin zararını karşılamak, verdiğiniz sözlerin arkasında durmaktan geçer” ifadelerini kullandı.

Kardağ Sözlerine “Eğer işçi zarar ettiyse bunun zararını birisi karşılamak zorunda. Fakat zararı karşılamak zorunda olan Öz Gıda-İş Sendikası değil. Çünkü Öz Gıda-İş Sendikası olarak sözleşmenin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2015 tarihinden bugüne toplam 6 tane canlı yayın, 20 tane basın açıklaması ve bir okadarda fabrikadaki arkadaşlarımıza mesaj yoluyla ‘Bize üye olmayanların bu sözleşmeden yararlanamayacağını’ ve bunun ‘Sendikalar kanununda işçilri koruma adına bir kanun’ olduğunu dile getirmiştik. Bizim görevimiz olmadığı halde, üyemiz olan işçi akrdeşlerimizi de zarara uğramamaları için dayanışma aidayı ödemeleri gerektiği konusunda uyarmıştık. Arkadaşlarımızın zarara uğramaması için bu akdar çırpınmamıza rağmen ‘Bunlar yalancıdır, 100 TL aidatı cebinize koyun’ diye açıklamaların yanısı sıra bizim üyemiz arkadaşlarımıza ‘Siz enayimisiniz?’ gibi açıklamalarda bulunuldu” şeklinde devam etti.

Kendilerini zam alamamakla suçlayanlara tıfta bulunan sözlerini “Bizi zam alamamakla suçluyorlar. Şimdi bir kaç örnek verelim. 2003-2004 Yılında toplan %47’yi bulan bir enflasyon varken %18 zam alınmış. 2007-2008 yılında %16 enflasyon rakamı var, %17 civarında bir zam alınmış. %50 enflasyonun olduğu bir ülkede %18 zam alıpta, %9 gibi bir enflasyon olduğu şu zamanda %23 gibi bir zam alıyorsak biz birazda haksız eleştiriliyoruz” ifadeleriyle tamamladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA