SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

BBC İmam Süleyman Gani’den özür diledi

BBC, yaklaşık 20 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşayan İmam Gani’yi IŞİD destekçisi olarak tanımladığı için özür diledi

BBC İmam Süleyman Gani’den özür diledi
Bu haber 27 Mayıs 2016 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, yaklaşık 20 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşayan İmam Süleyman Gani’yi terör örgütü IŞİD’in destekçisi olarak tanımlamasından ötürü özür diledi.

BBC, 18 Nisan’da ekrana gelen “Londra’nın Belediye Başkanı: Büyük Tartışma” programında sunucu Andrew Neil’in Gani ile ilgili olarak “IŞİD destekçisi” ifadesini kullanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “BBC bu ifadenin doğru olmadığını ve Gani’nin IŞİD destekçisi olmadığını açıklığa kavuşturmayı ister. İmam Gani, IŞİD’e ve yaptıklarına karşıdır, geçmişte bunları kınamış ve bunlara karşı kampanya yürütmüştür. BBC, İmam Gani’den, kendisi hakkında kullanılan ifadenin yarattığı üzüntü ve hasar nedeniyle özür diler.” ifadesi kullanıldı.

CAMERON VE FALLON DA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Gani ile ilgili olarak İngiliz parlamentosunda benzer ifadeler kullanan İngiltere Başbakanı David Cameron da daha önce özür dilemişti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Başbakan Cameron, Gani’nin IŞİD’i desteklediği yönündeki haberlere atıfta bulunuyordu. Başbakan bu ifadelerin, Gani’nin IŞİD’i desteklediği anlamına gelmediği konusunda açık. Her türlü yanlış anlaşılmadan ötürü özür diliyor.” ifadesine yer verilmişti.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da Gani’yi IŞİD’le bağdaştırmıştı. Bunun itibarını zedelediğini belirten Gani’nin bakana dava açmasının ardından da Fallon özür dilemişti. Cameron’ın geçen ay kendisi hakkında kullandığı ifadelerin ardından değerlendirmede bulunan Gani, Başbakan’ın açıklamalarından sonra aşırı sağ grupların hedefi haline gelmekten endişe ettiğini dile getirmiş, Cameron’dan özür beklediğini aktarmıştı. Yaklaşık 20 yıldır Londra’da yaşayan ve başkentteki bir üniversitede İslam Çalışmaları bölümünde yüksek lisans yapan Gani, yakın zamana kadar başkentin güneyindeki Tooting İslam Merkezi’nde imamlık yapıyordu.

AA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA