SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Bakırcı “Bir dönem daha isterdim”

Eski Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı 10 yıllık süre içinde hiç kimseye siyası davranmadığını belirterek “ Bazı siyasilerin özel isteklerini yerine getirmedim, hiç kimseye de siyası görüşü nedeniyle ayrımcılık yapmadım, için rahat” dedi.

Bakırcı “Bir dönem daha isterdim”
Bu haber 19 Mart 2016 - 13:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

10 Yıl Rize’de belediye başkanlığı yapan Halil Bakırcı yaptığı değişim ve projelerin hiçbirinden vicdan azabı çekmediğini bazı iş adamlarının ekmeğine yağ sürmediği için eleştiri aldığını söyledi.

Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı ilk aday adaylığı döneminin Cumhurbaşkanına yakın bir ismin kendisini yönlendirdiğini belirterek “ Kasımpaşa da inşaat işleri ile uğraşırken yanıma gelen Cumhurbaşkanımızın yakın dostu Rize “de hizmet edebilecek birinin isimler arasında yer almadığını söylemesi ile adaylık sürecim başladı diyerek” O dönem aynı zamanda Kasimpaşaspor kulübü başkanlığını yürütüyordum, bir konu için Ankara ”ya gittiğimde o dönemde ki başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’a gitmiştim. Bana “ Sen bu işlerle mi uğraşıyorsun” dedi. Burada sinyali almıştım ve memleketime gurbete döndüm. Aday adaylığı sonrası adaylığım belli oldu ve çalışmalara başladım” dedi.

bakırc-ı-1Mezbelelikten işe başladım

Sahilde dolgu alanı üzerinde bulunan Rus pazarı ile işe başladığını belirten Bakırcı “ Başbakanımızın bilgisi vardı, her ne kadar yerel siyasetçilerimizin bazıları dolgu alanında ki Rus pazarını yıkmamı istemese de kararlıydım ve çok eleştiri aldım. Bugün otopark olarak yapılan ancak giriş katı bazı pazarcılara verilen yer konusuna da karşı çıktım. Ancak siyasi irade söz vermişti, hatta yıktığım Rus pazarı ile ilgili mahkemelik olduk ve ceza aldım” dedi.

Rus pazarı nedeniyle şehrin doğu ve batı tarafında sahil yolunun geçiş güzergâhını kapatarak tepki koyduğunu belirten Bakırcı “ Yol güzergâhından memnun değildim, yolun daha sahilden geçmesinden yanaydım, ancak olmadı” dedi.

bakırcı-8

250 Ahir yıktım

10 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde şehir merkezinde bazı insanların ahir yaparak şehrin görüntüsünü bozduğunu belirten Bakırcı “ Şehir merkezinde 250 adet ahir yıktım, hatta bir vatandaşımızın ahirini yıkarken ineğini satın aldım. Başkan olarak bana yakışanı yaptım. 50 dolayında ise kaçak kat yıkan tek belediye başkanı benim. Rize halinin taşınmasını istiyordum, tabii onunla birlikte Rize sanayi sitesi de taşınacaktı. Bu konuda sanayi ve hal esnafı ile görüştüm, tartışma ortamı olmadan bu işi halletmek istedim, ancak olmadı” dedi.

bakırcı-7

Tartışmadan iş olmuyor

Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı Rize “de tartışma ortamı olmadan iş yapmanın zor olduğunu belirterek “ Kararlılık önemli, doğru bildiğin bir hizmeti yapmak için belli kesimler ile mutlaka tartışmak zorunda kalıyorsun. Rize “de uzun yıllar kangren olan olayları çözdük. Keşke sistem bundan sonra da devam etseydi. AK Parti’nin gücü ile seçilen biriydim hedefimde sahilde camii, Teleferik sistemi 10 projemiz vardı. Bunları hayata geçirmek isterdim” dedi.

3 il başkanı ile çalıştım

Halil Bakırcı kendisinin AK Partiden seçilen Belediye Başkanı olduğunu ve 3 il Başkanı ile çalıştığını belirterek “ Siyasi hiçbir talebe yok demedim, parti içinden bazı kişilerin özel işlerini çözmedim. Bunlara kanun ne gerektiriyorsa onu uyguladım. Hizmetim boyunca kimseye ayrıcalık yapmadım. Herkese eşit davrandım, bugün sokakta rahat geziyorsam adaletli olmamdan kaynaklanmakta” dedi.

bakırcı-6

Güneydoğu meselesi yanlış anlaşıldı

Eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı Güneydoğu konusunda yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını belirterek “ O tarihte Adıyaman’a bir kızımızı veriyorduk, bende Güneydoğu ile kız alış verişimiz var, eşlerinden ayrılanların akrabalık bağı kurmasını istedim, ancak bu yanlış anlaşıldı” dedi.

Halil Bakırcı Güneydoğu’dan kız alma ve akrabalık bağları üzerinde yaptığı açıklamadan çok tehditler aldığını ve yanlış anlaşıldığını belirterek “ O tarihlerde gezi olayları vardı. Bir iş adamımızın kızı Adıyamanlı biri ile evleniyordu. Ben de Güneydoğu illeri ile akrabalık bağlarımızı güçlendirelim, eşlerinden ayrılanlara burada kız vermezler, Güneydoğu’dan kız almalarını istedim. Burada art niyet yok, ancak bu yanlış anlaşıldı ve büyük tepki aldım, yanlış anlaşıldığım için özür de diledim” dedi.

Gezi olaylarının Rize ”ye sıçradığını belirten Bakırcı “ Taksim gezi olayları Rize “ye yansıdı, Rize “ye ordu ve Hopa’dan gelineceğini duydum, yanımda vali, Emniyet müdürü ve Garnizon komutanı vardı, Emniyet müdürünü uyardım. Onları Rize “ye sokmayın dedim. Emniyet müdürü vatandaşın demokratik hakkı var dedi. Olaylar Rize ”de patlayınca müdahil olmak zorunda kaldım, olayları yatıştırmak bana kaldı” dedi.

bakırcı-5
Büyükelçiye cevabını verdim

İsrail Büyükelçisinin belediyeyi ziyaretinde hakaret etmesine göz yummadığını belirten Bakırcı “ O dönemlerde Filistin ”de katledilen Müslümanlar ile ilgili konuşması beni çileden çıkardı ve kendisine bende makamda cevap verdim. Yine DHKPC ve Tayatçılar Rize ”de çeşitli eylemler yapmak istedi, bende halk ile birlikte sokağa çıktım ve Rize’nin huzurunu bozdurmamak için gereğini yaptım. Rize’nin yağmurunu, suyunu ve tozunu yutmayan insanların Rize “de eylem yapmasına göz yummamı kimse bekleyemezdi” dedi.

Belediyede bomba patlatıldığını söyleyen Bakırcı “ Tabii o dönem başbakanımıza sokakta küfür eden hakaret edenlere seyirci kalmadığım için Belediyede bomba konuldu. Hedef ben değildim, AK Parti il binası önünde başbakanımıza hakaretler vardı. Ben seyirci kalmayınca kimsede seyirci kalmadı ve derslerini aldılar” dedi.

bakırcı-4Kimseye at koşturtmadım

Rize “de bazı iş adamlarının istediği gibi at koşturmasına izin vermediğini belirten Bakırcı “ Rize tüm Rizelilerin ortak değeridir, bazı iş adamları belediyenin yerlerini ucuza kapatmak istedi. Buna izin veremezdim, isim de verebilirim, eski ticaret odası başkanı Ömer Ofluoğlu Kabiller nalbur iye yerini satışa çıkardığımda satamazsın dediler, satışa çıkardım o zaman ki para ile 1. Trilyon 300 milyara aldılar. Köksal Sevimli ”ye 4 trilyona sattılar. Ona eş değer yeri yine satışa çıkardık ve Köksal Sevimli burayı 1,5 trilyona isteyince ben 2.600 trilyon dedim, tabii iş adamının zoruna gitti, ayni eş değer yere 4 trilyon veriyorsan buraya da 2.600 vereceksin, tabii benden sonra 2. 200 e almış. şimdi arkamdan konuşur, gelsin Basın önünde bu konuları konuşalım, aynı iş adamının şehir merkezinde çimento, demir deposu vardı, görüntü iyi değildi ve Salarha bölgesine taşıttım, şimdi ise araçlarını Belediyenin asfalt şantiyesine çekmekte, kim nasıl izin verir bilmiyorum” dedi.

Hiçbir zaman iş ile dostluğu eş tutmadığını belirten Bakırcı “ Belediyeye karşı eksiklik yapmadım, kimseye göz yummadım, fakiri her zaman korudum, zengin ise vermesi gerekeni verecek, onlara nüshama etmedim” dedi.

bakırcı-3Sarhoşa rakı de aldım

Şehirde alkollü insanlar ile dostluğunun iyi olduğunu belirten Bakırcı “ Belediye başkanlığım döneminde alkollü sokak insanlarını tanıyordum, zaman zaman yanıma gelerek benden rakı parası isterlerdi, parayı verirdim üstünü getirirlerdi, şehir tüccarı şehirde garibanı korumak zorunda. Korumazsan yarın o kişi başına bela olur. Şehirde 3-4 yere alkol ruhsatı verdim, insanlar bir yerde eşi ile birlikte gidip içmesini bilecek, buna bakarsan 30 iş yerinin ruhsatını iptal ettim. Ben hiçbir zaman siyasetin belediye başkanı olmadım” dedi.

Çaycı ayrı lokantacı ayrı

Deniz caddesini trafiğe kapatarak halkın rahat oturabileceği bir yer haline getirdiğini belirten Bakırcı “ Burada lokantacılar iş yerlerinin dışına kadar çıkarak masa koydular, bunun bir bedeli olmalı, lokantacı ile çay satanı bir tutamazdım, Çay ocaklarından daha az bedel aldım lokantacılardan iki katı, bu bazılarının zoruna gitti, hiç umurumda değil, benim adaletim garibandan yana, milletin bana bakış açısı önemli 3-5 tüccarın değil” dedi.

bakırcı-23-4 Mesut Yılmaz buldum fırça yedim

Bakırcı 2007 Milletvekilliği seçimlerinde Mesut Yılmaz’ın bağımsız aday olduğunu ve Hasan Karal’ın 3 sırada aday olduğunu belirterek “ Elbette partime çalışacaktım. Hasan Karal’ın şansı azdı, bende Rize “de 3-4 tane Mesut Yılmaz buldum ve onları bağımsız aday yapmak için parti genel merkezime bildirdim. Amacım Mesut Yılmaz’ın kazanamaması idi, Parti genel merkezim bunu o dönemki Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’a iletince fırça yedim ve bu işten vaz geçmem istendi. Tabii Hasan Karal kazanamadı. Eski başbakan Mesut Yılmaz ”in ismi sahilde parka verilmiş, istesem onu kaldırırdım ancak onu yapmadım, hatta bir basın toplantısını orada yaptı ve kendilerine ücretsiz hizmet yaptırdım” dedi.

bakırcı-11Aday adayı olmam

Eski Başkan Halil Bakırcı asla aday adayı olarak siyasete girmeyeceğini belirterek “ Bu saatten sonra görev verilirse yaparım. Asla aday adayı olarak siyasete girmem. Şu an 100 çalışanım var Samsun’dan Sarpa kadar en donanımlı iş yerine sahibim ve işimi geliştirmek büyütmek istiyorum. İnşaat sektörüne ise yine devam edeceğim” dedi.

bakırcı-10

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA