SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

AVM’nin Yeri Rize İçin Uygun Değil!

Ülkede son yıllarda AVM lerin sayılarının artması ile küçük esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını söyleyen Berberoğlu eski stadyum yerinde yapılacak olan AVM nin şehri kilitleyeceğini savundu.

AVM’nin Yeri Rize İçin Uygun Değil!
Bu haber 12 Mart 2016 - 12:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanı Muammer Berberoğlu Rize ‘de yapılması düşünülen AVM ilgili yaptığı açıklamasında; Ülkemizde büyük alışveriş merkezlerinin (AVM) sayıları her geçen gün artmaktadır. Özellikle büyük illerde yapılan AVM’ ler artık Anadolu’nun hemen her şehrinde yapılmaktadır. Büyük illerde önceden yapılan AVM’ lerin birçoğu yeni yapılan AVM’ ler den sonra atıl durumdadır. Yapılan araştırmalarda nüfusu 700 binden az olan illerde AVM’ ler şehrin esnafını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. İlimizde AVM yapılması uzun yıllardır tartışılmış ve yapım aşamasına gelen AVM’ nin nerede yapılacağı konusu Rize kamuoyunda tartışılmış olmasına rağmen, gelinen son durumda AVM’ nin Müftü Mahallesindeki Atatürk stadyumun yerinde yapılması düşünülmektedir” dedi.

Yer uygun değil

Berberoğlu “Rize’ de yapılması düşünülen AVM’ nin yerinin küçük esnafı daha az etkileyecek, şehrin görselliğine ve trafik yoğunluğu göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle, Engindere Mahallesi mevkiinde Çaykur’ ait Serbest Bölge arazisinin bulunduğu arazide veya şehrin dışında daha uygun bir alanda yapılmasının uygun olacağı fikri Rize’ deki sivil toplum kuruluşları ve kamuoyunda da tartışılmış ve kabul görmüştü. AVM’ nin Çaykur’ a ait arazide yapılması şehrimize görsellik katacak hem de Karadeniz sahil karayolu güzergâhı üzerinde olması Gürcistan ve komşu ilimiz Artvin’den gelecekler için daha ulaşılabilir olma imkânı tanıyacaktır. Ayrıca, Güneysu ve Salarha bölgesinin şehre giriş noktasında olması, Karadeniz sahil yolu ile şehir içi yolun arasında olması açısından da son derece uygun bir yer olacaktır. Avrupa dahil bir çok ülkede AVM ‘lerin kurulması kanunlara bağlanmıştır. Bu kanunlarla küçük esnaf korunmuştur. Küçük esnafın etkilenmemesi için bu merkezler şehre uzak mesafelerde kurulmuş böylece şehir merkezlerindeki küçük esnafın korunması sağlanmıştır. Avrupa ülkelerinde büyük AVM’ lere saat ve gün tahdidi konmuştur. Böylelikle belirli gün ve saatlerde kapalıdırlar. Ülkemizde ise AVM’ler şehirlerin merkezlerinde kurulmakta ve gün – saat tahdidi olmadığından küçük esnaf’ da olumsuz yönde etkilenmektedir” dedi.

Şehrin dokusunu bozuyorlar

Berberoğlu açıklamasında “AVM’lerin şehir dışına çıkarılması ile ilgili yasal düzenleme 2005 yılından beri meclis gündeminde bekliyordu. 14.01.2015 tarihinde 6585 sayılı perakende Ticaret Kanunu çıkarıldı kanunla indirimli satışlara çeki düzen verildi. AVM’ lerde küçük esnafa belli oranda yer ayrılma zorunluluğu geldi ancak beklentilere cevap vermedi. Bu gün hala, şehir merkezlerinde AVM’ler kurulmaya devam ediyor. Bu tür merkezler şehirlerin dokusunu bozduğu gibi yeşil alanları da işgal edip, halkın nefes almasını engellemektedir. Büyük uluslararası AVM’ lerin birçoğu yerli malı satmıyor, yurt dışından kendi markalarını getirip satıyor” dedi.

Yer uygun değil

SMMMO Başkanı “ Küçük esnaf şuan zor durumdadır borcunu başka bir banka veya esnaf kefalet kredisi alarak ödeme yoluna gitmekte ve ayakta durmaya çalışmaktadır.

İlimizde yapılması düşünülen AVM’ nin yerinin, kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri dikkate alınarak, eski Atatürk Stadyumu yerinde yapılmasının uygun olmayacağını düşünmekteyiz. Yapılacak AVM’nin rantabıl çalışması, trafik yoğunluğu, şehrin görselliği, Karadeniz sahil yolunun ulaşım avantajının kullanılması ve şehir esnafının daha az etkileneceği bir yer olan Çaykur’a ait Serbest Bölge alanında veya bu özellikleri taşıyan bir yerde yapılması şehrimizin sos yo-ekonomik yönden gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA