SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Arhavi’de gergin meclis toplantısı!

Arhavi ilçesinde yapımı durdurulan ve Danıştay kararının olumlu çıkmasının ardından yapılan Belediye meclis toplantısında gerginlik yaşandı.

Arhavi’de gergin meclis toplantısı!
Bu haber 04 Aralık 2015 - 18:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde yerel mahkemenin iptal ettiği ‘ÇED Olumlu’ kararının Danıştay 6’ıncı Dairesi tarafından bozulması üzerine enerji şirketi Kavak HES projesi yeni ‘İmar Planı’ onayı için Arhavi Belediyesi’ne başvurdu. Halka açık görüşülen İmar Planı toplantısında vatandaşlara konuşma hakkı tanınmayınca ortam gerildi.

Kamilet Vadisi’nde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle tepki çeken Kavak HES projesi için daha önce verilen ÇED raporu, Rize İdare Mahkemesi tarafından iki kez iptal edildi. Ancak firmanın 1’inci ÇED raporunun iptaline ilişkin itirazı üzerine Danıştay 6’ıncı Dairesi bozma kararı verdi. Firma bu karar üzerine Arhavi Belediyesine başvurarak Kavak HES projesi için yeniden İmar Planı onayı istedi. Arhavi Belediyesi’nde halka açık gerçekleştirilen belediye meclis toplantısında gündeme alınan Kavak HES projesi İmar Planı onayı görüşüldü

Meclis toplantısına katılan çevreciler birinci gündem maddesi olan İmar değişikliği kararı öncesi söz istediler. Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu”nun “ Sessizce dinleyin birada size söz hakkı vermiyorum, burada meclis üyeleri anca konuşur” dedi.

5 e karşı 3

Arhavi Belediyesinde yapılan meclis toplantısında Danıştay kararının olumlu çıkmasının ardından Belediye Meclisinde inşaatın yeniden başlatılması için oylama yapılırken çevreciler “ Kendinizi satmayın, geleceğinizi düşünün, bu topraklara sizden sonra yaşayacak insanlarda var” demesine rağmen Belediye meclisi 3 Red oyununa karşılık 5 oy ile Hes inşaatına izin verdi.

Mücadelemiz sürecek

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu”nun makamında yapılan meclis toplantısında izleyici olarak bulunan yaklaşık 50 çevreci “ Satılmışsınız, biz asla HES” e izin vermeyeceğiz, ilçe halkı hakkında siz karar veremezsiniz. Sizler satılmışsınız” demeleri üzerine müdahale etmek isteyen belediye görevlilerine çevreciler karşılık verince kısa süreli gerginlik yaşandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA