SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

“6 Fabrika Sezona Hazır Değildi”

CHP Rize il başkanı Mesut Rakıcı katıldığı canlı yayın programında gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“6 Fabrika Sezona Hazır Değildi”
Bu haber 11 Mayıs 2016 - 19:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çaykur’un çay alma politikasını eleştiren Rakıcı Rize’de 6 fabrikanın henüz imalata geçmediğini belirterek,” Çaykur ehliyetsiz kadrolarla yönetilmektedir. Fabrika yüzü görmeyen genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve işleri sadece sendika değiştirtmek olan fabrika müdürleri tarafından yönetilmektedir. Bu acemilerin yönettiği Çaykur tarihinde ilk kez 6 fabrika imalata geçemeden çay sezonunu açılmıştır. 2013 yılında yetkili sendikanın grevini kırmak için 20 Nisanda işçileri işe alan çaykur, 2016 yılında revizyon yapacak işçilerini dahi zamanın da işe başlatmayarak fabrikalarını yetiştirememiştir ” dedi.

ÇAYKUR SEÇİM HİLESİ YAPIYOR

2015 yılında 450 kg olan kotanın 2016 yılında 400 kiloya düşürülmesini seçim hilesi olarak değerlendiren Rakıcı, “Çaykur’un günlük kapasitesinin 8650 ton olduğunu belirterek çaykur 1. sürgünde 300 bin ton, 2. sürgünde 300 bin ton, 3. sürgünde 250 bin ton yani toplamda 850 bin ton yaş çay satın alacağını açıklayarak üreticiyi özel sektörün eline düşmekten kurtarmalıdır” dedi.

ÇAYKUR ÜRETİCİ İLE DALGA MI GEÇİYOR

Çay sezonu başlamasına rağmen çayın fiyatının henüz belli olmamasın şaşırtıcı olduğunu belirten Rakıcı, ” Çaykur 12 kuruş olan destekleme primini 13 kuruş yaparak 1 kuruşluk zam yaparak üretici ile dalgamı geçiliyor. 1 kuruşluk zamlarla üretici özel sektörün insafına terk edilerek, kapalı kapılar ardında hazırlanmakta olan çay kanunu ile Çaykur’un özelleştirilmesine hazırlık mı yapılıyor.Çaykur yaş taban fiyatını derhal açıklamalı ve özel sektörün bu fiyatın altında çay almasını önlemelidir”dedi.

Çayı Rize’ye CHP’nin getirdiğini söyleyen Rakıcı, “Zamanında narenciye bahçeleri sökülüp devlet teşviki ile çay bahçeleri yaptırılmıştır. Bunun için devlet çay üreticisini mağdur etmemek zorundadır. CHP var olduğu sürece çayın ve çay üreticisinin hakkını sonuna kadar savunacaktır” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA